Av Hans-Åke Karlsson
Linnégatan 13 B, 590 40 Kisa, tel. 0494–128 81.
Uppdaterad 3 december 1999
Antavlan är ett resultat av forskningen i min egen släkt som jag påbörjade i november 1992. Andra släktforskare har naturligtvis bidragit med många anor, bl a Bosse Lindwall (främst Kinda-socknarna), Bo Persson (Gammalkil, Nykil m fl), Christina Gustavsson (Horn/Hycklinge) och Berit Sjögren (Södra Vi)en del uppgifter kommer även från ÖGF-Lövet.
Du hittar personer från följande socknar i min antavla: Asby sn, Blackstad sn, Dalhem sn, Djursdala sn, Femsjö sn, Flisby sn, Fryele sn, Frödinge sn, Gamleby sn, Gammalkil sn, Gärdesrum sn, Hallingeberg sn, Horn sn, Hycklinge sn, Hägerstad sn, Kisa sn, Kristdala sn, Kärna sn, Kättilstad sn, Locknevi sn, Malexander sn, Mjölby sn, N Vi sn, Norrköping, Nykil sn, Odensvi sn, Oppeby sn, Pelarne sn, S Vi sn, Linköping S:t Lars, Skeda sn, Sund sn, Svinhult sn, Svinstad sn (Bankekind), Tidersrum sn, Tjärstad sn, Torpa sn, Tuna sn, Törnevalla sn, Ukna sn, Ulrika sn, V Ed sn, V Eneby sn, Vikingstad sn, Vårdnäs sn, Åtvid sn. Jag är mycket tacksam för kommentarer till min antavla.
1 Hans-Åke Viktor Karlsson, född 1969 i Kisa sn. Bosatt
i Kisa sn.
*** Generation I ***
f
2 Inge Erik Karlsson, född 1938 i Merhult, Hycklinge sn,
död 1980 i Kisa sn
Gift 1961-10-21 i Kisa sn med
m
3 Inga-Britt Elisabet Nilsson, född 1939 i Korpklev, Kisa sn.
*** Generation II ***
ff
4 Erik Rikard Karlsson, född 1911-07-12 i Boda, Åhagen, Horn sn,
död 1975-07-28 i Merhult, Hycklinge sn. Bosatt i Merhult,
Hycklinge sn.
Gift 1937-10-31 med
fm
5 Gunhild Emilia Gustavsson, född 1909-12-27 i Merhult,
Hycklinge sn, död 1980-06-05 i Kisa sn. Bosatt i Merhult,
Hycklinge sn.
mf
6 Axel Viktor Nilsson, född 1894-07-14 i Viksholm, Njölhult,
Horn sn, död 1956-07-19 i Korpklev, Kisa sn. Banarbetare
i Korpklev, Kisa sn.
Gift 1930-06-14 i Kisa sn med
mm
7 Elsa Elisabet Karlsson, född 1908-01-01
i Fridhem, Njölhult s.gård, Horn sn, död 1992-06-04
i Danbomsgården, Kisa sn. Bosatt i Korpklev, Kisa sn.
*** Generation III ***
fff
8 Anders Gustav Karlsson, född 1880-03-28 i Hamra, Härna,
Hycklinge sn, död 1954-03-08 i Hycklinge sn. Torpare
i Sågarstugan, Hycklinge sn.
Gift med
ffm
9 Alfrida Josefina Johansdotter, född 1880-11-27 i på socknen,
Blackstad sn, död 1965-01-04 i Horn sn. Bosatt i Sågarstugan,
Hycklinge sn.
fmf
10 Gustav Emil Johansson, född 1877-07-01 i Merhult, Hycklinge sn,
död 1952-07-23 i Horn sn. Bonde i Merhult, Hycklinge sn.
Gift 1909-06-26 i Hycklinge sn med
fmm
11 Johanna Matilda Emilia Nilsson, född 1874-11-22 i Melskog,
Vårdnäs sn, död 1938-04-14 i Merhult, Hycklinge sn. Bosatt
i Merhult, Hycklinge sn.
mff
12 Axel Emil Nilsson, född 1857-03-26 i Njölhult, Horn sn, död 1935
i Kisa sn. Torpare i Njölhult, Horn sn.
Gift 1887-03-15 i Kisa sn med
mfm
13 Anna Maria Alexandersdotter, född 1860-04-01 i Skansen, Fröåsa,
Kisa sn, död 1935 i Kisa sn. Bosatt i Njölhult, Horn sn.
mmf
14 Karl Magnus Andersson, född 1860-04-04 i Åstugan, Ennesbo,
Kisa sn, död 1940-09-23 i Horn sn. Skomakare
i Fridhem, Njölhult s.gård, Horn sn.
Gift 1881-12-03 i Kisa sn med
mmm
15 Josefina Gustava Isaksdotter, född 1862-05-29 i Dansbo, Fröåsa,
Kisa sn, död 1941-06-09 i Horn sn. Bosatt
i Fridhem, Njölhult s.gård, Horn sn.
*** Generation IV ***
ffff
16 Albert Teodor Karlsson, född 1848-08-08 i Karlsberg, Örshult,
Dalhem sn, död 1927-03-21 i Hamra, Härna, Hycklinge sn. Torpare
i Hamra, Härna, Hycklinge sn.
Gift 1874-12-04 i Hycklinge sn med
fffm
17 Maria Sofia Magnusdotter, född 1849-09-27 i Bogöl, Eneby,
Horn sn, död 1924-12-14 i Hamra, Härna, Hycklinge sn.
ffmf
18 Johan Albert Andersson, född 1860-12-27 i Hycklinge sn,
död 1893-07-28 i Hamra, Odensvi sn. Brukare.
Gift 1884-04-06 med
ffmm
19 Emma Sofia Karlsdotter, född 1861-07-22 i Rådinge, Odensvi sn.
fmff
20 Johan Gustav Andersson, född 1840-11-24 i Merhult, Hycklinge sn,
död 1913-03-03 i Merhult, Hycklinge sn. Bonde i Merhult,
Hycklinge sn.
Gift med
fmfm
21 Alma Maria Nilsdotter, född 1856-06-17 i Mörby, Hycklinge sn,
död 1935-09-06 i Merhult, Hycklinge sn.
fmmf
22 Alexander Nilsson, född 1839-01-21 i Håkantorp, Tjärstad sn,
död 1897-05-11 i Krogsfall, V Eneby sn. Bonde i Krogsfall,
V Eneby sn.
Gift 1874-02-04 med
fmmm
23 Gustava Matilda Wisén, född 1844-12-22 i Skärstad, S Vi sn,
död 1912-11-26 i Krogsfall, V Eneby sn.
mfff
24 Nils Nilsson, född 1823-12-11 i Norjestugan, Svinhult sn,
död 1883-01-06 i Viksholm, Njölhult, Horn sn. Torpare
i Viksholm, Njölhult, Horn sn.
Gift 1851-11-30 i Horn sn med
mffm
25 Karolina Gustavsdotter, född 1828-08-03 i Njölhult, Horn sn,
död 1900-02-26 i Viksholm, Horn sn.
mfmf
26 Alexander Johansson, född 1828-06-20 i Fagerhult, Kisa sn,
död 1915-10-29 i Skivermåla, Horn sn. Torpare i Skansen, Fröåsa,
Kisa sn.
Gift med
mfmm
27 Maja Greta Jakobsdotter, född 1835-02-19 i Glasbäcken, Axhult,
V Eneby sn, död 1927-09-23 i Skivermåla, Horn sn.
mmff
28 NN NN.
Utomäktenskaplig förbindelse med
mmfm
29 Anna Karolina Månsdotter, född 1833-12-25 i Harudden, Fröåsa,
Kisa sn, död 1909-12-31 i Perstorp, Bränna, Horn sn. Bosatt
i Perstorp, Bränna, Horn sn.
mmmf
30 Isak Peter Karlsson, född 1838-02-02 i Fubbetorp, Kisa sn,
död 1908-04-02 i Dansbo, Kisa sn.
Gift 1859-10-26 i Kisa sn med
mmmm
31 Eva Sofia Johansdotter, född 1828-01-22 i Väderhult, Fröåsa,
Kisa sn, död 1899-02-11 i Dansbo, Kisa sn.
*** Generation V ***
fffff
32 Karl Magnus Andersson, född 1809-02-01 i Korshult, Dalhem sn,
död 1891-07-12 i Karlsberg, Örshult, Dalhem sn. Torpare
i Karlsberg, Örshult, Dalhem sn.
Gift med
ffffm
33 Lena Stina Karlsdotter, född 1804-02-22 i Holmtorpet, Dalhem sn,
död 1867-09-28 i Karlsberg, Örshult, Dalhem sn. Bosatt
i Karlsberg, Örshult, Dalhem sn.
fffmf
34 Magnus Peter Eriksson, född 1809-12-04 i Skolstugan, Ekeberg,
Tidersrum sn, död 1895-01-28 i Klint, Horn sn. Torpare
i Bogöl, Eneby, Horn sn.
Gift med
fffmm
35 Stina Maja Gabrielsdotter, född 1826-04-08 i Falkemåla,
V Eneby sn, död 1895-01-24 i Klint, Horn sn.
ffmff
36 Anders Gustav Johansson, född 1826-08-08 i Fjärdingsbo,
Hycklinge sn, död 1861-06-11 i Fjärdingsbo, Hycklinge sn.
Gift med
ffmfm
37 Kristina Sofia Johansdotter, född 1822-01-18 i Bovik,
Gärdserum sn.
ffmmf
38 Karl Fredrik Karlsson, född 1835-09-18 i Rådinge, Odensvi sn.
Torpare i Rådinge, Odensvi sn.
Gift med
ffmmm
39 Anna Sofia Karlsdotter, född 1831-02-12 i Horn sn.
fmfff
40 Anders Fredrik Johansson, född 1818-02-13 i Merhult,
Hycklinge sn, död 1880-04-18 i Merhult, Hycklinge sn. Bonde
i Merhult, Hycklinge sn.
Gift med
fmffm
41 Eva Lisa Jonsdotter, född 1817-03-03 i Österby, Hycklinge sn,
död 1894-09-01 i Merhult, Hycklinge sn. Bosatt i Merhult,
Hycklinge sn.
fmfmf
42 Nils Peter Nilsson, född 1825-09-28 i Embricke, Hycklinge sn,
död 1901-02-21 i Silo, Härna, Hycklinge sn. Bonde i Mörby,
Hycklinge sn.
Gift 1849-06-09 med
fmfmm
43 Gustava Karlsdotter, född 1828-05-08 i Fagerhult, Hycklinge sn,
död 1904-10-30 i Silo, Härna, Hycklinge sn.
fmmff
44 Nils Nilsson, född 1807-07-15 i Efsinge, Tjärstad sn,
död 1885-08-14 i Håkantorp, Tjärstad sn. Rusthållare i Håkantorp,
Tjärstad sn.
Gift 1830 med
fmmfm
45 Stina Kajsa Nilsdotter, född 1803-02-27 i Ytterbo, Tjärstad sn,
död 1869-03-26 i Håkantorp, Tjärstad sn.
fmmmf
46 Nils Erik Wisén, född 1801-03-09 i Skärstad, S Vi sn,
död 1884-04-11 i Skärstad, S Vi sn. Bonde i Skärstad, S Vi sn.
Gift 1835 med
fmmmm
47 Ingrid Katarina Karlsdotter, född 1811-04-11 i Tidersrum sn.
mffff
48 Nils Persson, född 1789-06-01 i Trångrösle, S Vi sn,
död 1860-05-08 i Norgestugan, Svinhult sn. Torpare i Norjestugan,
Svinhult sn.
Gift 1818-12-26 i Svinhult sn med
mfffm
49 Maria Svensdotter, född 1794-10-04 i Hamra, Svinhult sn,
död 1865-09-20 i Fattigstugan, Svinhult sn. Bosatt i Norgestugan,
Svinhult sn.
mffmf
50 Gustav Hansson, född 1790-01-18 i Stubbetorp, Olofsbo, Horn sn.
Bonde i Njölhult, Horn sn.
Gift 1813-12-26 i Horn sn med
mffmm
51 Katarina Isaksdotter, född 1793-04-05 i Njölhult, Horn sn.
mfmff
52 Johannes Isaksson, född 1793-02-18 i Ö, Kisa sn, död 1866-04-13
i Kullen, Karleby, Kisa sn. Torpare i Kullen, Karleby, Kisa sn.
Gift 1820-10-27 i Kisa sn med
mfmfm
53 Sara Lisa Persdotter, född 1789-06-18 i Kölefors, Kisa sn,
död 1855-04-22 i Kullen, Karleby, Kisa sn.
mfmmf
54 Jakob Persson, född 1794-11-16 i Lövdalen, Rumma, Horn sn.
Torpare i Glasbäcken, Axhult, V Eneby sn.
Gift 1823 i Horn sn med
mfmmm
55 Anna Margareta Svensdotter, född 1802-07-02 i Ödesjöboda,
Horn sn.
mmfmf
58 Magnus Danielsson, född 1795-04-25 i Gröndal, Fröåsa, Kisa sn,
död 1872-02-16 i Åstugan, Ennesbo, Kisa sn. Torpare
i Harudden, Fröåsa, Kisa sn.
Gift 1817 med
mmfmm
59 Maja Stina Samuelsdotter, född 1788-11-07 i Bänarp, Tidersrum sn,
död 1863-10-09 i Åstugan, Ennesbo, Kisa sn.
mmmff
60 Karl Svensson, född 1800-08-27 i Hult, Tidersrum sn,
död 1851-05-04 i Fubbetorp, Kisa sn. Bosatt i Fubbetorp, Kisa sn.
Gift 1829-04-08 i Kisa sn med
mmmfm
61 Anna Stina Isaksdotter, född 1799-04-10 i Gräverum, V Eneby sn,
död 1867 i Fubbetorp, Kisa sn.
mmmmf
62 Johannes Persson, född 1793-10-14 i Näset, Tidersrum sn,
död 1869-12-18 i Holmen, Fröåsa, Kisa sn. Torpare
i Väderhult, Fröåsa, Kisa sn.
Gift 1817 med
mmmmm
63 Eva Lisa Johansdotter, född 1798-06-07 i Säldestugan, S Vi sn,
död 1848-04-09 i Holmen, Kisa sn.
*** Generation VI ***
ffffff
64 Anders Karlsson, född 1771-09-15 i Hässelåker, Dalhem sn,
död 1818-04-04 i Sjöända, Dalhem sn. Torpare i Korshult,
Dalhem sn.
Gift 1796-08-27 i Dalhem sn med
fffffm
65 Anna Larsdotter, född 1769-07-25 i Viberg, Dalhem sn,
död 1844-12-20 i Viberg, Dalhem sn. Bosatt i Viberg, Dalhem sn.
ffffmf
66 Karl Persson, född 1763-12-06 i Korshult, Dalhem sn. Torpare
i Holmtorpet, Dalhem sn.
Gift 1792-11-17 i Dalhem sn med
ffffmm
67 Brita Elisabet Gustavsdotter, född 1765-11-23 i Svederna,
Tjärstad sn.
fffmff
68 Erik Mickelsson, född 1777-07-20 i Tidersrum sn, död 1810-01-23
i Skolstugan, Ekeberg, Tidersrum sn. Torpare
i Skolstugan, Ekeberg, Tidersrum sn.
Gift med
fffmfm
69 Maria Magnusdotter, född 1779-10-18 i Krutebo, Tidersrum sn.
fffmmf
70 Gabriel Zackrisson, född 1773-06-02 i Gatstugan, V Eneby sn.
Bosatt i Falkemåla, V Eneby sn.
Gift med
fffmmm
71 Brita Maja Persdotter, född 1794-08-30 i Säcken, Njölhult,
Horn sn.
ffmfff
72 Johannes Samuelsson, född 1802-11-30 i Vesterhult, Locknevi sn,
död 1877-09-15 i Fjärdingsbo, Hycklinge sn. Bosatt i Fjärdingsbo,
Hycklinge sn.
Gift 1824-12-27 i Hycklinge sn med
ffmffm
73 Maja Stina Andersdotter, född 1798-01-15 i Hycklinge sn,
död 1883-10-18 i Fjärdingsbo, Hycklinge sn.
ffmfmf
74 Johannes Persson, född 1781-07-18 i Sjöänden, Gärdserum sn,
död 1867-05-20 i Fattigstugan, Gärdserum sn.
Gift 1811-03-25 i Gärdserum sn med
ffmfmm
75 Anna Kajsa Karlsdotter, född 1785-06-29 i Blåvik, Ukna sn,
död 1841-03-08 i Bovik, Gärdesrum sn.
ffmmff
76 Karl Magnus Eriksson, född 1802-09-12 i Rådinge, Odensvi sn,
död 1856-12-17 i Rådinge, Odensvi sn. Bonde i Rådinge,
Odensvi sn.
Gift med
ffmmfm
77 Eva Lisa Isaksdotter, född 1802-10-06 i Sniperumstorp,
Gamleby sn.
ffmmmf
78 Karl Gustav Johansson, född 1811-12-26 i Horn sn.
Gift 1830 med
ffmmmm
79 Kristina Larsdotter, född 1802-07-24 i Gatstugan, V Eneby sn,
död 1886-03-09 i Holmhult, Hycklinge sn.
fmffff
80 Johan Andersson, född 1791-01-04 i Hycklinge sn, död 1837-04-16
i Merhult, Hycklinge sn. Bonde i Merhult, Hycklinge sn.
Gift med
fmfffm
81 Stina Greta Klasdotter, född 1796-01-29 i Lagmansö, Odensvi sn,
död 1853-12-06 i Merhult, Hycklinge sn. Bosatt i Merhult,
Hycklinge sn.
fmffmf
82 Jonas Gustavsson, född 1789-01-29 i Hycklinge sn, död 1880-03-21
i Österby, Hycklinge sn. Bonde, nämndeman i Österby,
Hycklinge sn.
Gift med
fmffmm
83 Maria Kristina Larsdotter, född 1796-10-26 i Hycklinge sn,
död 1879-09-10 i Österby, Hycklinge sn.
fmfmff
84 Nils Jönsson, född 1796-04-27 i Hycklinge sn. Bonde i Embricke,
Hycklinge sn.
Gift med
fmfmfm
85 Anna Maja Andersdotter, född 1802-12-28 i Bäckhult, Fagerhult,
Hycklinge sn.
fmfmmf
86 Karl Gustav Karlsson, född 1797-09-22 i Fagerhult, Hycklinge sn,
död 1853-07-31 i Fagerhult, Hycklinge sn. Bonde i Fagerhult,
Hycklinge sn.
Gift 1820-06-08 med
fmfmmm
87 Stina Maja Månsdotter, född 1799-03-02 i Horn sn.
fmmfff
88 Nils Nilsson, född 1779-01-28 i Rävstad, Tjärstad sn,
död 1834-01-22 i Håkantorp, Tjärstad sn. Rusthållare, nämndeman
i Håkantorp, Tjärstad sn.
Gift 1806-03-28 med
fmmffm
89 Anna Larsdotter, född 1788-09-08 i Entorpet, Gammalkil sn,
död 1875 i Håkantorp, Tjärstad sn.
fmmfmf
90 Nils Persson Aspegren, född 1777-03-30 i Boda, Tjärstad sn. Bonde
i Ytterbo, Tjärstad sn.
Gift med
fmmfmm
91 Eva Karlsdotter, född 1771-04-09 i Knybbla, Opphem Småbäck,
Tjärstad sn, död 1812-02-10 i Ytterbo, Tjärstad sn.
fmmmff
92 Erik Persson Wisén, född 1760-09.07 i Skärstad, S Vi sn,
död 1809-02-28 i Skärstad, S Vi sn. Bosatt i Skärstad, S Vi sn.
Gift 1780-10-01 i Frödinge sn med
fmmmfm
93 Katarina Nilsdotter, född 1759-06-12 i Ödestorp, Frödinge sn.
fmmmmf
94 Karl Olofsson, född 1784-05-26 i Hudda, Tidersrum sn,
död 1829-09-13 i Linneryd, Tidersrum sn.
Bonde, nämndeman, kyrkvärd i Linneryd, Tidersrum sn.
Gift 1808-03-29 i Tidersrum sn med
fmmmmm
95 Ingeborg Bengtsdotter, född 1791-05-05 i Krutebo, Tidersrum sn,
död 1866-04-29 i Linneryd, Tidersrum sn.
mfffff
96 Per Johansson, född 1751 ca, död 1790-01-13 i Trångrössle,
S Vi sn. Bosatt i Trångrösle, S Vi sn.
Gift 1780-12-31 i S Vi sn med
mffffm
97 Elin Nilsdotter, född 1750-12-14 i Norrhult, S Vi sn.
mfffmf
98 Sven Persson Kindén, född 1762-02-13 i Onsvalastugan, Ulrika sn,
död 1836-01-10 i Norgestugan, Svinhult sn. Tunnbindare, torpare
i Hamra, Svinhult sn.
Gift 1794-07-20 i Svinhult sn med
mfffmm
99 Maria Kristina Karlsdotter, född 1759-03-05 i Hamra, Svinhult sn,
död 1839-03-22 i Hamra, Svinhult sn. Bosatt i Norgestugan,
Svinhult sn.
mffmff
100 Hans Jönsson, född 1746-09-22 i Fröåsa, Kisa sn, död 1811-05-05
i Vadstugan, Njölhult, Horn sn. Torpare i Vadstugan, Njölhult,
Horn sn.
Gift 1780 med
mffmfm
101 Karin Jakobsdotter, född 1754 i Njölhult, Horn sn, död 1813-03-26
i Vadstugan, Njölhult, Horn sn.
mffmmf
102 Isak Knutsson, född 1756 i Njölhult, Horn sn, död 1842-07-10
i Njölhult, Horn sn. Bonde i Njölhult, Horn sn.
Gift 1781 med
mffmmm
103 Ingeborg Nilsdotter, född 1755 i Skivemåla, Horn sn,
död 1829-03-10 i Njölhult, Horn sn.
mfmfff
104 Isak Samuelsson, född 1761-07-06 i Stubbstugan, Ö, Kisa sn,
död 1845-03-01 i Stubbstugan, Ö, Kisa sn. Bonde i Ö, Kisa sn.
Gift 1791-09-25 i Kisa sn med
mfmffm
105 Ingeborg Jonsdotter, född 1768-05-26 i Fubbetorp, Kisa sn,
död 1837-02-19 i Stubbstugan, Ö, Kisa sn.
mfmfmf
106 Per Gudmundsson, född 1737-06-02 i Kölefors, Kisa sn,
död 1791-04-26 i Kölefors, Kisa sn. Mjölnare i Kölefors, Kisa sn.
Gift 1780-05-07 i Kisa sn med
mfmfmm
107 Ingeborg Jakobsdotter, född 1757-04-26 i Hökhult, Kisa sn,
död 1803-01-09 i Hökhult, Kisa sn.
mfmmff
108 Per Jakobsson, född 1768-01-22 i Njölhult, Horn sn. Bonde
i Njölhult, Horn sn.
Gift 1793 i Horn sn med
mfmmfm
109 Kristina Persdotter, född 1774-11-18 i Ennesbotorp, Ennesbo,
Kisa sn.
mfmmmf
110 Sven Svensson, född 1769 i Horn sn, död 1813-09-10 i Ödesjöboda,
Horn sn. Bonde i Ödesjöboda, Horn sn.
Gift 1796 med
mfmmmm
111 Anna Margareta Andersdotter, född 1777-02-04 i Gölingstorp,
Kisa sn, död 1831-09-28 i Olstorp, Bännemåla, V Eneby sn.
mmfmff
116 Daniel Jonsson, född 1752-06-26 i S Vi sn, död 1813-12-21
i Gröndal, Fröåsa, Kisa sn. Torpare i Gröndal, Fröåsa, Kisa sn.
Gift 1782 med
mmfmfm
117 Anna Jonsdotter, född 1750-12-20 i Idebo, Malexander sn,
död 1813-04-26 i Gröndal, Fröåsa, Kisa sn.
mmfmmf
118 Samuel Nilsson, född 1750-10-21 i Tidersrum sn, död 1823-07-18
i Bjärkeryd, Kisa sn. Torpare i Grönlund, Grönede, Kisa sn.
Gift 1786 med
mmfmmm
119 Katarina Månsdotter, född 1753-03-24 i Vagelhem, S Vi sn,
död 1809-10-24 i Grönede, Kisa sn.
mmmfff
120 Sven Peter Månsson, född 1772 i S Vi sn, död 1807. Bosatt i Hult,
Tidersrum sn.
Gift med
mmmffm
121 Maria Persdotter, född 1766-03-27 i S Vi sn, död 1808
i Lerstugan, Boarp, Tidersrum sn.
mmmfmf
122 Isak Andersson, född 1757-03-21 i Hjärpekullen, Ålhult, S Vi sn,
död 1811-09-04 i Klevsfall, Kisa sn. Bonde i Klevsfall, Kisa sn.
Gift 1782-12-29 i Kisa sn med
mmmfmm
123 Katarina Johansdotter, född 1762-08-05 i Bjuggö, Oppeby sn,
död 1833-11-06 i Björkelund, Björksnäs, Kisa sn.
mmmmff
124 Per Johansson, född 1769-10-08 i Bygdämne, Tidersrum sn,
död 1858-02-01 i Fallstugan, Tidersrum sn. Bosatt i Bjärkefall,
Tidersrum sn.
Utomäktenskaplig förbindelse med
mmmmfm
125 Anna Karlsdotter, född 1761-11-26 i Näset, Tidersrum sn.
mmmmmf
126 Johan Trulsson, född 1770-05-17 i Skråphem (nv Alsta),
Frödinge sn, död 1804-12-08 i Säldestugan, S Vi sn. Torpare
i Säldestugan, S Vi sn.
Gift 1794-12-28 i S Vi sn med
mmmmmm
127 Kerstin Samuelsdotter, född 1776 i S Vi sn.
*** Generation VII ***
fffffff
128 Karl Larsson, född 1735-04-19 i Ålefjäll, Dalhem sn,
död 1814-02-08 i Vårum, Dalhem sn. Bonde i Hässelåker, Dalhem sn.
Gift 1762-10-03 i Dalhem sn med
ffffffm
129 Brita Andersdotter, född 1737-10-26 i Flugenäs, Dalhem sn,
död 1815-02-15 i Hässelåker, Dalhem sn.
fffffmf
130 Lars Nilsson, född 1737, död 1799-11-15 i Viberg, Dalhem sn.
Bosatt i Viberg, Dalhem sn.
Gift 1766-12-28 i Dalhem sn med
fffffmm
131 Helena Nilsdotter, född 1749. Bosatt i Viberg, Dalhem sn.
ffffmff
132 Per Jönsson, född 1727. Bosatt i Korshult, Dalhem sn.
Gift med
ffffmfm
133 Kerstin Karlsdotter, född 1723.
ffffmmf
134 Gustav Sunesson. Bosatt i Svederna, Tjärstad sn.
Gift med
ffffmmm
135 Helena Nilsdotter.
fffmfff
136 Mickel Birgersson, född 1725-04-05 i Livmålen, Svinhult sn,
död 1791-02-28 i Björkstugan, Tidersrum sn. Torpare i Knipstugan,
Tidersrum sn.
Gift med
fffmffm
137 Margareta Amundsdotter, född 1740-07-13 i Hammersberg, Flisby sn,
död 1812-07-03 i Tidersrum sn.
fffmfmf
138 Magnus Persson, född 1753 i N Vi sn. Bonde i Norrhult,
Tidersrum sn.
Gift med
fffmfmm
139 Katarina Johansdotter, född 1751 i N Vi sn. Bosatt i Norrhult,
Tidersrum sn.
fffmmff
140 Zackris Jonsson, född 1745-02-25 i Horn sn. Torpare
i Viggetorpet, Yxefall, Kisa sn.
Gift 1770-09-02 i V Eneby sn med
fffmmfm
141 Kerstin Danielsdotter, född 1750-11-26 i Viggetorpet, Yxefall,
Kisa sn, död 1830-03-13 i Enelund, Tjuk, V Eneby sn.
fffmmmf
142 Per Persson, född 1761 i Horn sn. Torpare i Säcken, Njölhult,
Horn sn.
Gift 1790 med
fffmmmm
143 Kerstin Jakobsdotter, född 1764 i Njölhult, Horn sn.
ffmffff
144 Samuel Fröman, född 1756-03-31 i Hallingeberg sn, död 1837-06-07
i Hökbråten, Talsebo, Hycklinge sn. Soldat.
Gift 1780-10-01 i Djursdala sn med
ffmfffm
145 Kristina Månsdotter Nordström, född 1760-08-31 i Bällsjö,
Västra Ed sn, död 1835-04-12 i Talsebo, Hycklinge sn.
ffmffmf
146 Anders Persson, född 1755-05-01 i Hycklinge sn, död 1823-07-30
i Hycklinge sn.
Gift med
ffmffmm
147 Ingrid Andersdotter, född 1772-03-12, död 1839-03-19.
ffmfmff
148 Peter Jönsson, född 1746-05-12 i Gatändan, Gärdserum sn,
död 1815-06-06 i Sjöände, Gärdserum sn.
Gift 1780-09-24 i Gärdserum sn med
ffmfmfm
149 Kerstin Johansdotter, född 1749-04-27 i Komdalen, Gärdserum sn,
död 1828-11-26 i Fattigstugan, Gärdserum sn.
ffmfmmf
150 Karl Karlsson, född 1755-03-17 i Dalsveden, Ukna sn,
död 1830-12-13 i Bovik, Gärdserum sn.
Gift 1783-11-09 i Gärdserum sn med
ffmfmmm
151 Sofia Johansdotter, född 1751-03-06 i Blåvik, Ukna sn, död 1808
i Gärdserum sn.
ffmmfff
152 Erik Månsson, född 1764-12-22 i Sörby, Dalhem sn, död 1837-03-23
i Rådinge, Odensvi sn. Bonde i Rådinge, Odensvi sn.
Gift med
ffmmffm
153 Anna Kristina Karlsdotter, född 1780-10-07 i Rådinge, Odensvi sn,
död 1866-01-01 i Rådinge, Odensvi sn. Bosatt i Rådinge,
Odensvi sn.
ffmmfmf
154 Isak Svensson Dahl, född 1771-01-12 i Gamleby sn. Kronobåtsman
i Sniperumstorp, Gamleby sn.
Gift 1791-12-21 i Dalhem sn med
ffmmfmm
155 Magdalena Henriksdotter, född 1771-03-01 i Gruvorna, Dalhem sn,
död 1820-06-27 i Gröningsbo, Grönhult, Blackstad sn.
ffmmmff
156 Johan Peter Svensson, född 1781-09-23 i Locknevi sn,
död 1849-10-05 i Klinttorp, Hycklinge.
Gift 1805 med
ffmmmfm
157 Maria Svensdotter, född 1780-02-22 i Horn sn, död 1849-05-14
i Klinttorp, Hycklinge sn.
ffmmmmf
158 Lars Samuelsson, född 1762-10-26 i Näs, Kisa sn. Torpare
i Pölseberg, Horn sn.
Gift 1801 med
ffmmmmm
159 Anna Johansdotter, född 1766-08-23 i Falkemåla, V Eneby sn.
fmfffff
160 Anders Nilsson, född 1750-10-11 i Härna, Hycklinge sn,
död 1831-06-13 i Merhult, Hycklinge sn. Bonde i Merhult,
Hycklinge sn.
Gift 1775 med
fmffffm
161 Ingeborg Johansdotter, född 1757-08-08 i Rävshult, Hycklinge sn,
död 1833-04-01 i Merhult, Hycklinge sn.
fmfffmf
162 Klas Månsson Kihlstrand, född 1768-02-20 i Nedre Killingevid,
V Eneby sn, död 1835-07-02 i Mulstad, Odensvi sn. Bonde i Mulstad,
Odensvi sn.
Gift 1794-10-26 i Odensvi sn med
fmfffmm
163 Kristina Katarina Nilsdotter Sällström, född 1775-03-20
i Havets kvarn, Odensvi sn, död 1855-01-11 i Mulstad, Odensvi sn.
fmffmff
164 Gustav Jonsson, född 1758-11-07 i Horn sn, död 1841-02-12
i Vallingedal, Hycklinge sn. Bonde i Vallingedal, Hycklinge sn.
Gift 1783 med
fmffmfm
165 Kerstin Johansdotter, född 1763-10-14 i Hycklinge sn,
död 1837-07-12 i Vallingedal, Hycklinge sn.
fmffmmf
166 Lars Svensson, död 1831-01-24 i Österby, Hycklinge sn. Bonde
i Österby, Hycklinge sn.
Gift med
fmffmmm
167 Eva Månsdotter, född 1759-11-21 i Lyggestorp, V Eneby sn,
död 1829-04-18 i Österby, Hycklinge sn.
fmfmfff
168 Jöns Svensson, född 1748-12-14 i Hycklinge sn, död 1825-09-18
i Embricke, Hycklinge sn. Bonde i Embricke, Hycklinge sn.
Gift med
fmfmffm
169 Sara Nilsdotter, född 1756-08-15 i Härna, Hycklinge sn,
död 1834-07-03 i Embricke, Hycklinge sn.
fmfmfmf
170 Anders Nilsson, född 1772-05-13 i Gärdserum sn, död 1829-05-21
i Bäckhult, Fagerhult, Hycklinge sn. Torpare
i Bäckhult, Fagerhult, Hycklinge sn.
Gift med
fmfmfmm
171 Anna Jönsdotter, född 1772-01-25 i Hycklinge sn.
fmfmmff
172 Karl Sunesson, född 1763 i Vårdslunda, Hycklinge sn,
död 1816-04-15 i Fagerhult, Hycklinge sn. Bonde i Fagerhult,
Hycklinge sn.
Gift 1790 med
fmfmmfm
173 Kristina Persdotter, född 1770-05-04 i Korpebo, Hycklinge sn,
död 1837-12-10 i Fagerhult, Hycklinge sn.
fmfmmmf
174 Måns Johansson, född 1767-12-21 i Horn sn, död 1821-11-13
i Saxkulla, Horn sn.
Gift 1797 med
fmfmmmm
175 Katarina Månsdotter, född 1780 i Horn sn.
fmmffff
176 Nils Karlsson, född 1736-01-24 i Tävelstad, Tjärstad,
död 1801-11-24 i Håkantorp, Tjärstad sn. Bonde, nämndeman
i Håkantorp, Tjärstad sn.
Gift 1764-01-01 i Tjärstad sn med
fmmfffm
177 Margareta Nilsdotter, född 1738-02-19 i Rävstad, Tjärstad sn,
död 1791-09-28 i Håkantorp, Tjärstad sn.
fmmffmf
178 Lars Hurtig, född 1752-01-22 i Krångestad, Gammalkil sn,
död 1833-08-10 i Håkantorp, Tjärstad sn. Livgrenadjär, ryttare
i Entorpet, Gammalkil sn.
Gift 1783 med
fmmffmm
179 Ingrid Jönsdotter, född 1766-04-05 i Drättinge, Gammalkil sn,
död 1818-10-06 i Håkantorp, Tjärstad sn.
fmmfmff
180 Per Nilsson Aspegren, född 1749-11-04 i Svinstad sn (Bankekind),
död 1818-03-13 i Boda, Tjärstad sn. Trädgårdsmästare i Boda,
Tjärstad sn.
Gift 1771 med
fmmfmfm
181 Katarina Persdotter, född 1753-06-16 i Kättilstad sn,
död 1826-03-04 i Boda, Tjärstad sn.
fmmfmmf
182 Karl Jonsson. Torpare i Knybbla, Opphem Småbäck, Tjärstad sn.
Gift 1761-11-22 i Tjärstad sn med
fmmfmmm
183 Kerstin Nilsdotter, död 1805-09-08 i Knybbla, Tjärstad sn.
fmmmfff
184 Per Eriksson.
Gift med
fmmmffm
185 Karin Svensdotter, död 1783-08-26 i Skärstad, S Vi sn.
fmmmfmf
186 Nils Torstensson, född 1714-05-23 i Orrhult, Locknevi sn,
död 1797-09-01 i Ödestorp, Frödinge sn. Gästgivare.
Gift med
fmmmfmm
187 Katarina Persdotter, född 1716 ca, död 1779-07-07 i Ödestorp,
Frödinge sn. Bosatt i Frödinge.
fmmmmff
188 Olof Birgersson, född 1719-02-15 i Kalverfall, Sund sn,
död 1798-03-15 i Linneryd, Tidersrum sn. Bonde, riksdagsman
i Hudda, Tidersrum sn.
Gift 1781-10-11 i N Vi sn med
fmmmmfm
189 Brita Persdotter, född 1757-02-05 i Kölemåla, N Vi sn,
död 1830-11-02 i Linneryd, Tidersrum sn.
fmmmmmf
190 Bengt Eriksson, född 1747-04-18 i Lidhult, N Vi sn,
död 1827-01-10 i Krutebo, Tidersrum sn. Bonde i Krutebo,
Tidersrum sn.
Gift 1777-06-24 i Tidersrum sn med
fmmmmmm
191 Brita Samuelsdotter, född 1757-03-27 i Bänarp, Tidersrum sn,
död 1839-01-25 i Krutebo, Tidersrum sn.
mffffmf
194 Nils Arvidsson Örström, död 1788-09-21 i Trångrödsle, S Vi sn.
Gift med
mffffmm
195 Karin Andersdotter.
mfffmff
196 Per Nilsson, född 1735-11-02 i Gillersfall, Amundebo, Nykil sn.
Torpare i Onsvalastugan, Ulrika sn.
Gift 1757-11-20 i Ulrika sn med
mfffmfm
197 Margareta Eriksdotter.
mfffmmf
198 Karl Persson, född 1722 ca, död 1799-11-19 i Hamra, Svinhult sn.
Brukare i Hamra, Svinhult sn.
Gift 1752-11-29 i Svinhult sn med
mfffmmm
199 Maria Andersdotter, född 1724-09-13 i Hamra, Svinhult sn,
död 1783-03-19 i Hamra, Svinhult sn. Bosatt i Hamra, Svinhult sn.
mffmfff
200 Jöns Hansson. Bosatt i Fröåsa, Kisa sn.
Gift 1746-12-14 i Kisa sn med
mffmffm
201 Kerstin Gudmundsdotter.
mffmfmf
202 Jakob Larsson, död 1788-05-09 i Njölhult, Horn sn. Bonde
i Njölhult, Horn sn.
Gift 1750 ca med
mffmfmm
203 Brita Birgersdotter, född 1720 ca i Njölhult, Horn sn, död 1766
i Njölhult, Horn sn.
mffmmff
204 Knut Birgersson, född 1715 ca i Njölhult, Horn sn, död 1773
i Njölhult, Horn sn. Bonde i Njölhult, Horn sn.
Gift 1744-03-19 i V Eneby sn med
mffmmfm
205 Maria Svensdotter.
mffmmmf
206 Nils Månsson, född 1725 ca, död 1794 i Skivemåla, Horn sn. Bonde
i Skivemåla, Horn sn.
Gift 1751-10-13 i Kisa sn med
mffmmmm
207 Karin Svensdotter, född 1725 ca, död 1804-09-24 i Skivemåla,
Horn sn.
mfmffff
208 Samuel Jakobsson, född 1726-04-11 i Skålkullen, Fagerhult,
Kisa sn, död 1809-10-10 i Stubbstugan, Ö, Kisa sn. Torpare
i Stubbstugan, Ö, Kisa sn.
Gift 1756-10-03 i Kisa sn med
mfmfffm
209 Elin Matsdotter, född 1728-03-05 i Svensbo, Mjölsefall, Kisa sn,
död 1792-04-07 i Ö, Kisa sn.
mfmffmf
210 Jonas Zackrisson, född 1721-12-12 i Vångvik, V Eneby sn,
död 1782-04-10 i Fubbetorp, Kisa sn. Bonde i Fubbetorp, Kisa sn.
Gift med
mfmffmm
211 Helena Larsdotter, död 1788-02-03 i Fubbetorp, Kisa sn.
mfmfmff
212 Gudmund Persson, född 1699-06-13 i Kohagen, Föllingsö, Kisa sn,
död 1760-11-06 i Kölefors, Kisa sn. Bonde, mjölnare i Kölefors,
Kisa sn.
Gift 1728-05-19 i Kisa sn med
mfmfmfm
213 Ingrid Olofsdotter, född 1705-02-05 i Bromhult, Kisa sn.
mfmfmmf
214 Jakob Mauritzson, född 1713-05-24 i Hökhult, Kisa sn,
död 1792-12-10 i Hökhult, Kisa sn. Bonde i Hökhult, Kisa sn.
Gift 1741-05-18 i V Eneby sn med
mfmfmmm
215 Maria Jönsdotter, född 1722-11-03 i Bankevid, V Eneby sn,
död 1799-03-08 i Hökhult, Kisa sn.
mfmmfff
216 Jakob Larsson = 202
Gift 1767 med
mfmmffm
217 Kerstin Josefsdotter.
mfmmfmf
218 Per Isaksson, född 1738-01-31 i Skankebo, V Eneby sn. Torpare
i Ennesbotorp, Ennesbo, Kisa sn.
Gift med
mfmmfmm
219 Kerstin Larsdotter, död 1807-08-20.
mfmmmff
220 Sven Andersson, född 1724-08-27 i St Rothult, V Eneby sn,
död 1770-04-17 i Kulla, Kisa sn. Bonde i Gölingstorp, Kisa sn.
Gift 1755 ca med
mfmmmfm
221 Karin Nilsdotter, född 1730 ca.
mfmmmmf
222 Anders Isaksson, född 1738-10-24 i Rödingehult, Kisa sn,
död 1811-09-25 i Rödingehult, Kisa sn. Bonde i Gölingstorp,
Kisa sn.
Gift 1770 med
mfmmmmm
223 Maria Karlsdotter, född 1749-09-10 i N Vi sn.
mmfmfff
232 Jon Johansson.
Gift med
mmfmffm
233 Kerstin Nilsdotter.
mmfmfmf
234 Jonas Månsson.
Gift med
mmfmfmm
235 Maria Håkansdotter.
mmfmmff
236 Nils Nilsson.
Gift med
mmfmmfm
237 Margareta NN.
mmfmmmf
238 Måns Johansson, född 1735 i Ekeberg, Horn sn, död 1803.
Gift med
mmfmmmm
239 Elisabet Johansdotter, född 1733 i Ekeberg, Horn sn.
mmmffff
240 Måns Svensson, född 1728 i Oppeby sn. Bosatt i Bäck, Kulla,
Kisa sn.
Gift med
mmmfffm
241 Kerstin.
mmmffmf
242 Per Persson.
Gift med
mmmffmm
243 Ingrid Karlsdotter.
mmmfmff
244 Anders Pålsson, född 1725 ca i Komramåla, S Vi sn, död 1790-01-02
i Skansen, Fröåsa, Kisa sn. Torpare i Skansen, Fröåsa, Kisa sn.
Gift 1749-10-02 i S Vi sn med
mmmfmfm
245 Kerstin Isaksdotter Dyk, född 1731-06-20 i Fröåsa, Kisa sn,
död 1806-02-09 i Skansen, Fröåsa, Kisa sn.
mmmfmmf
246 Johan Nilsson, född 1738-07-25 i Kärra, Oppeby sn, död 1800-09-08
i Boda, Tjärstad sn. Bonde, kyrkvärd i Bjuggö, Oppeby sn.
Gift 1761-09-21 i (äu 1771) med
mmmfmmm
247 Brita Kristina Gamalielsdotter Palmgren, född 1733-01-21
i Frössvik, Oppeby sn, död 1824 i Törnevalla sn.
mmmmfff
248 Johan Persson, född 1745-02-05 i Bygdämne, Tidersrum.
Gift 1767 med
mmmmffm
249 Karin Nilsdotter, född 1740 i Tidersrum sn.
mmmmfmf
250 Karl Persson, född 1723 i Tidersrum sn. Torpare
i Näset, Bjärkefall, Tidersrum sn.
Gift med
mmmmfmm
251 Ingrid Gabrielsdotter, född 1722 ca i Tidersrum sn,
död 1802-02-27 i Näset, Tidersrum sn.
mmmmmff
252 Truls Jonsson, född 1746-05-24 i Låxbo, S Vi sn, död 1818-01-03
i Låxbo, S Vi sn. Bonde i Låxbo, S Vi sn.
Gift 1769-10-08 i Frödinge sn med
mmmmmfm
253 Elisabet Persdotter, född 1743 i Skråphem, Frödinge sn,
död 1784-08-02 i Låxbo, S Vi sn.
mmmmmmf
254 Samuel Persson, född 1750 i N Vi sn.
Gift med
mmmmmmm
255 Elisabet Nilsdotter, född 1741 i Pelarne sn.
*** Generation VIII ***
ffffffff
256 Lars Jonsson.
Gift med
fffffffm
257 Ingeborg Karlsdotter.
ffffffmf
258 Anders.
Gift med
ffffffmm
259 Maria Svensdotter.
fffmffff
272 Birger.
Gift med
fffmfffm
273 Annika.
fffmffmf
274 Amund Amundsson.
Gift med
fffmffmm
275 Beata Toresdotter.
fffmmfmf
282 Daniel Persson Ekstedt, död 1777-05-14 i Yxefall, Kisa sn. Soldat
i Viggetorpet, Yxefall, Kisa sn.
Gift 1747-12-28 i Kisa sn med
fffmmfmm
283 Sara Andersdotter, född 1718-06-02 i Harg, Kisa sn.
fffmmmff
284 Per.
Gift 1755 ca med
fffmmmfm
285 Ingrid Gudmundsdotter, född 1731 i Horn sn, död 1808-12-18
i Njölhult, Horn sn.
fffmmmmf
286 Jakob Larsson = 202
fffmmmmm
287 Brita Birgersdotter = 203
ffmfffff
288 Jöns Stark, född 1727 ca i Locknevi sn, död 1796-05-13
i Locknevi sn. Soldat.
Gift 1753-06-15 i Hallingeberg sn med
ffmffffm
289 Kerstin Klasdotter, född 1732-04-05 i Fallvikstorp, Odensvi sn,
död 1769-10-12 i Bäckafall, Skaftekulla, Hallingeberg sn.
ffmfffmf
290 Magnus Nordström, född 1718 ca, död 1791-11-02 i Skälhem,
Hallingeberg sn. Trädgårdsmästare.
Gift 1754-01-13 i V Ed sn med
ffmfffmm
291 Anna Persdotter, född 1719-06-21, död 1790-11-24 i Skälhem,
Hallingeberg sn.
ffmfmfff
296 Jonas Jonsson.
Gift 1746-01-26 med
ffmfmffm
297 Kristina Svensdotter.
ffmfmfmf
298 Johan Persson.
Gift 1744-10-07 med
ffmfmfmm
299 Kerstin Karlsdotter.
ffmfmmff
300 Karl Wedman, född 1720 ca, död 1802-12-15 i Fattighuset, Ukna sn.
Ryttare.
Gift med
ffmfmmfm
301 Karin Månsdotter.
ffmfmmmf
302 Anders Månsson.
Gift 1749-10-07 i Ukna sn med
ffmfmmmm
303 Anna Svensdotter.
ffmmffff
304 Måns Svensson, född 1722 ca i Dalhem sn, död 1800-06-13 i Sörby,
Dalhem sn. Bonde i Sörby, Dalhem sn.
Gift med
ffmmfffm
305 Anna Eriksdotter, född 1723 ca i Odensvi sn, död 1801-01-04
i Sörby, Dalhem sn. Bosatt i Sörby, Dalhem sn.
ffmmffmf
306 Karl Persson, född 1742-05-02 i Grindekulla, Dalhem sn. Bonde
i Rådinge, Odensvi sn.
Gift med
ffmmffmm
307 Anna Svensdotter, född 1746-01-24 i Bäckfall, Locknevi sn.
ffmmfmff
308 Sven Persson Dahl, född 1743, död 1789. Kronobåtsman
i Sniperumstorpet, Gamleby sn.
Gift 1762-04-25 i Kisa sn med
ffmmfmfm
309 Maria Uddsdotter, född 1733-06-16 i Söderhult, Tidersrum sn,
död 1817-11-29 i Jonsberg, Gamleby sn.
ffmmfmmf
310 Henrik Beckman.
Gift med
ffmmfmmm
311 Maria Nilsdotter.
ffmmmfff
312 Sven Johansson, född 1751-06-16 i Blackstad sn, död 1827-08-22
i Juttersbo, Locknevi. Bosatt i Juttersbo, Locknevi.
Gift 1775-10-29 i Locknevi sn med
ffmmmffm
313 Kajsa Persdotter, född 1754-09-18 i Fängebo, Locknevi sn,
död 1817-02-10 i Juttersbo, Locknevi. Bosatt i Juttersbo,
Locknevi.
ffmmmfmf
314 Sven Larsson, född 1754-05-18 i Hycklinge sn, död 1823-03-11
i Hagstugan, Oppeby sn. Torpare i Oppeby.
Gift 1778 med
ffmmmfmm
315 Elisabet Simonsdotter, född 1761-11-25 i Horn sn. Bosatt i Oppeby.
ffmmmmff
316 Samuel Larsson, född 1730 i Kisa sn, död 1808-01-12
i Glasbäcken, Axhult, V Eneby sn. Bonde i Näs, Kisa sn.
Gift 1761-10-11 i Kisa sn med
ffmmmmfm
317 Kerstin Nilsdotter, född 1739-11-06 i Kättestorp, Kisa sn,
död 1817-01-18 i Nybygget, Ramshult, Kisa sn.
ffmmmmmf
318 Johan Karlsson. Bonde i Falkemåla, V Eneby sn.
Gift 1763-02-02 i V Eneby sn med
ffmmmmmm
319 Anna Månsdotter.
fmffffff
320 Nils Jonsson, död 1783-04-10 i Härna, Hycklinge sn. Bonde i Härna,
Hycklinge sn.
Gift med
fmfffffm
321 Kerstin Andersdotter, född i Tallsebo, Hycklinge sn,
död 1766-12-28 i Härna, Hycklinge sn.
fmffffmf
322 Johan Jonsson, född 1730 ca i Rävshult, Hycklinge sn,
död 1787-07-10 i Rävshult, Hycklinge sn. Bonde i Rävshult,
Hycklinge sn.
Gift med
fmffffmm
323 Anna Jönsdotter, född 1736-09-26 i Hycklinge sn, död 1816-12-24
i Mörby, Hycklinge sn.
fmfffmff
324 Måns Svensson, född 1734-01-, död 1810-02-28 i Mulstad,
Odensvi sn. Bonde i Mulstad, Odensvi sn.
Gift med
fmfffmfm
325 Kerstin Klasdotter, född 1746 i Frödinge sn, död 1804-05-06
i Mulstad, Odensvi sn.
fmfffmmf
326 Nils Persson Sällström, född 1746 i Locknevi sn, död 1797-02-01
i Lagmansö, Odensvi sn. Mjölnare i Lagmansö, Odensvi sn.
Gift 1771 med
fmfffmmm
327 Katarina Johansdotter, född 1753 i Hallingeberg sn.
fmffmfff
328 Jonas Gustavsson, död 1783-01-16 i Vallingedal, Hycklinge sn.
Bonde i Vallingedal, Hycklinge sn.
Gift med
fmffmffm
329 Maria Gudmundsdotter, född 1724 i Horn sn, död 1799-03-16
i Vallingedal, Hycklinge sn.
fmffmmmf
334 Måns Persson, född 1718-07-22 i Väsby, V Eneby sn, död 1773-02-15
i Lyggestorp, V Eneby sn. Bonde i Lyggestorp, V Eneby sn.
Gift med
fmffmmmm
335 Kerstin Jönsdotter.
fmfmffmf
338 Nils Jonsson = 320
fmfmffmm
339 Kerstin Andersdotter = 321
fmfmfmff
340 Nils Nilsson, född 1739-02-13 i Gammalskeda, Dalhem sn, död 1822
i Fagerhult, Hycklinge sn. Bosatt i Fagerhult, Hycklinge sn.
Gift med
fmfmfmfm
341 Anna Katarina Johansdotter, född 1741-10-13 i Grindstugan,
Dalhem sn.
fmfmmfff
344 Sune Johansson, född 1721 i Horn sn, död 1799-08-13 i Vårdslunda,
Hycklinge sn. Bonde i Vårdslunda, Hycklinge sn.
Gift med
fmfmmffm
345 Karin Karlsdotter, född 1731 i Hycklinge sn, död 1810-05-31
i Vårdslunda, Hycklinge sn.
fmfmmfmf
346 Per Persson, född 1718, död 1786-10-21 i Fagerhult, Hycklinge sn.
Bonde i Korpebo, Hycklinge sn.
Gift med
fmfmmfmm
347 Kerstin Eriksdotter, född 1725 i Fagerhult, Hycklinge sn,
död 1796-03-18 i Fagerhult, Hycklinge sn.
fmfmmmff
348 Johan Månsson, död 1796-02-27.
Gift med
fmfmmmfm
349 Kristina Jonsdotter, född 1737 i Horn sn, död 1813-07-13
i Horn sn.
fmfmmmmf
350 Måns Jonsson, död 1804-11-18 i Eneby, Horn sn.
Gift med
fmfmmmmm
351 Maria Samuelsdotter, född 1758 i Horn sn, död 1834-07-17 i Eneby,
Horn sn.
fmmfffff
352 Karl Nilsson, född (döpt 1694-09-29) i Sonebo, Tjärstad sn,
död 1753-05-19 i Efsinge, Tjärstad sn. Rusthållare i Efsinge,
Tjärstad sn.
Gift 1734-12-08 i Tjärstad sn med
fmmffffm
353 Katarina Nilsdotter.
fmmfffmf
354 Nils Månsson, född 1698-06 i Hackel, Tjärstad sn, död 1751-10-21
i Håkantorp, Tjärstad sn. Bonde, rusthållare i Håkantorp,
Tjärstad sn.
Gift 1728-05-30 i Tjärstad sn med
fmmfffmm
355 Elisabet Andersdotter, född 1707-11-13 i Håkantorp, Tjärstad sn,
död 1770-10-06 i Håkantorp, Tjärstad sn. Bosatt i Håkantorp,
Tjärstad sn.
fmmffmff
356 Måns Hemmingsson Sjöstrand, född 1729-03-26 i Röholm,
Tjärstad sn, död 1802-02-11 i Brestorp, Åstorp, Vikingstad sn.
Ryttare för Frackstad, Sjögest i Tillorp, Vikingstad sn.
Utomäktenskaplig förbindelse med
fmmffmfm
357 Karin Larsdotter.
fmmffmmf
358 Jöns Nilsson, född 1725-04-01 i Gåvarp, Mjölby sn, död 1781
i Kallerstad, S:t Lars sn. Bonde, nämndeman i Kallerstad,
S:t Lars sn.
Gift 1759-11-25 i Gammalkil sn med
fmmffmmm
359 Anna Svensdotter, född 1729-05-26 i Fettjestad, Gammalkil sn,
död 1771-02-08 i Drättinge, Gammalkil sn.
fmmfmfff
360 Nils Aspegren, född 1701, död 1785-06-10 i Boda, Tjärstad sn.
Trädgårdsmästare, bonde i Boda, Tjärstad sn.
Gift 1742-11-09 i Åtvid sn med
fmmfmffm
361 Anna Stina Stillberg, född 1720-11-24 i Östentorp, Åtvid sn,
död 1768-12-30 i Boda, Tjärstad sn.
fmmmfmff
372 Torsten NN.
fmmmmfff
376 Birger Håkansson, född (döpt 1683-12-02) i Korparp, Tidersrum sn,
död 1761-12-05 i Korparp, Tidersrum sn. Bonde i Korparp,
Tidersrum sn.
Gift 1712-06-01 i N Vi sn med
fmmmmffm
377 Ingeborg Olofsdotter, född (döpt 1686-03-14) i Björntorp,
Tidersrum sn, död 1740-12-06 i Korparp, Tidersrum sn.
fmmmmfmf
378 Per Jonsson, född 1733-11-17 i Ängaryd, Sund sn, död 1801-11-23
i Kölemåla, N Vi sn. Bonde i Kölemåla, N Vi sn.
Gift 1755-10-12 i Sund sn med
fmmmmfmm
379 Karin Persdotter, född 1733-05-13 i Oppreda, Sund sn,
död 1815-03-18 i Kölemåla, N Vi sn.
fmmmmmff
380 Erik Bengtsson, född 1711-08-09 i Hökhult, Tidersrum sn,
död 1751-01-17 i Krutebo, Tidersrum sn. Bonde i Krutebo,
Tidersrum sn.
Gift 1736-06-20 i N Vi sn med
fmmmmmfm
381 Ingrid Månsdotter, född 1713-07-04 i Lidhult, N Vi sn,
död 1793-08-14 i Krutebo, Tidersrum sn.
fmmmmmmf
382 Samuel Svensson, född 1720-09-30 i Bänarp, Tidersrum sn,
död 1793-02-21 i Bänarp, Tidersrum sn. Bonde i Bänarp,
Tidersrum sn.
Gift 1754-06-24 i Tidersrum sn med
fmmmmmmm
383 Ingeborg Svensdotter, född 1731-12-30 i Ennesbo, Kisa sn,
död 1810-06-05 i St Rothult, V Eneby sn.
mfffmfff
392 Nils Sunesson. Torpare i Gillersfall, Amundebo, Ulrika sn.
Gift 1726-05-15 i Nykil sn med
mfffmffm
393 Maria Jonsdotter, född 1694 i Amundebo, Nykil sn, död 1766-12-16
i Backen, Amundebo, Ulrika sn.
mfffmfmf
394 Erik Persson, född 1691, död 1757-02-03 i Onsvalastugan,
Ulrika sn. Torpare i Onsvalastugan, Ulrika sn.
mfffmmmf
398 Anders Amundsson, född 1674 ca, död 1751-05-12 i Hamra,
Svinhult sn.
Gift 1721-05-26 i Svinhult sn med
mfffmmmm
399 Maja Nilsdotter.
mffmfmmf
406 Birger Knutsson, född 1685 ca i S Rothult, V Eneby sn. Bonde
i Njölhult, Horn sn.
Gift 1712-06-15 i Kisa sn med
mffmfmmm
407 Karin Henriksdotter, född 1690 ca.
mffmmfff
408 Birger Knutsson = 406
mffmmffm
409 Karin Henriksdotter = 407
mffmmmmf
414 Sven. Bonde i Lövåsa, Kisa sn.
mfmfffff
416 Jakob Samuelsson Räf, född 1697-06-22 i Öknehult, Kisa sn,
död 1766-12-21 i Togölen, Fagerhult, Kisa sn.
Soldat vid Ög inf.reg i Skålkullen, Fagerhult, Kisa sn.
Gift 1722-10-28 i Kisa sn med
mfmffffm
417 Brita Hansdotter, född 1692-08-14 i Fagerhult, Kisa sn,
död 1742-08-08 i Skålkullen, Fagerhult, Kisa sn.
mfmfffmf
418 Mats Fröstensson, född 1690-02-22 i N Rothult, V Eneby sn,
död 1746-03-23 i Stubbstugan, Ö, Kisa sn. Torpare
i Svensbo, Mjölsefall, Kisa sn.
Gift 1718-06-22 i Kisa sn med
mfmfffmm
419 Elisabet Eriksdotter, född 1697 i Froghult, Kisa sn,
död 1773-03-25 i Nybygget, Kisa sn.
mfmffmff
420 Zackris Bertilsson Ström, född 1691-11-29 i Hässlehylta, Kisa sn.
Soldat vid Ög inf.reg i Näs, V Eneby sn.
Gift 1717-04-07 i V Eneby sn med
mfmffmfm
421 Kerstin Eliasdotter, född 1690-08-14 i Drögsnäs, V Eneby sn.
mfmfmfff
424 Per Gudmundsson, född 1665 ca. Bonde i Kölefors, Kisa sn.
Gift 1696-11-22 i Kisa sn med
mfmfmffm
425 Elisabet Danielsdotter.
mfmfmfmf
426 Olof Månsson, född 1668 i Bromhult, Kisa sn, död 1714-09-26
i Hökhult, Kisa sn. Bonde i Hökhult, Kisa sn.
Gift 1699-10-02 i Kisa sn med
mfmfmfmm
427 Margareta Jönsdotter, född 1670 ca i Hökhult, Kisa sn.
mfmfmmff
428 Mauritz Jakobsson, född 1685 i Hökhult, Kisa sn, död 1758-01-22
i Gölingstorp, Kisa sn. Bonde i Hökhult, Kisa sn.
Gift 1711-12-06 i Kisa sn med
mfmfmmfm
429 Anna Olofsdotter, född 1687, död 1713-05-31 i Hökhult, Kisa sn.
mfmfmmmf
430 Jöns Larsson, född 1680-08-01 i Bankevid, V Eneby sn,
död 1758-04-09 i Pålhult, V Eneby sn. Bonde i Bankevid,
V Eneby sn.
Gift 1706-05-16 i V Eneby sn med
mfmfmmmm
431 Maria Månsdotter, född 1686-06-06 i Svana, N Vi sn,
död 1758-02-12 i Pålhult, V Eneby sn.
mfmmfmff
436 Isak Månsson, född 1702-05-08 i Skankebo, V Eneby sn,
död 1785-10-02 i Skankebo, V Eneby sn. Bonde i Skankebo,
V Eneby sn.
Gift 1729-05-28 i Kisa sn (bp) med
mfmmfmfm
437 Elisabet Nilsdotter, född 1712-03-09 i Korpklev, Kisa sn,
död 1800-01-11 i Berga, V Eneby sn.
mfmmmfff
440 Anders Larsson, född 1699-03-14 i St Rothult, V Eneby sn,
död 1751-03-25 i St Rothult, V Eneby sn. Bonde i St Rothult,
V Eneby sn.
Gift med
mfmmmffm
441 Margareta Svensdotter, född 1699-11-23 i Lövåsa, Kisa sn.
mfmmmfmf
442 Nils Svensson. Bonde i Ödesjöboda, Horn sn.
mfmmmmff
444 Isak Andersson, född 1717-06-20 i Öknehult, Kisa sn, död 1783
i Rödingehult, Kisa sn. Bonde, nämndeman i Rödingehult, Kisa sn.
Gift 1734-09-21 i Kisa sn med
mfmmmmfm
445 Kerstin Svensdotter, född 1691-07-04 i Hult, Kisa sn,
död 1751-09-01 i Rödingehult, Kisa sn.
mfmmmmmf
446 Karl Jönsson, född 1714-10-03 i Bankevid, V Eneby sn,
död 1787-04-25 i Svenningeby, N Vi sn. Rusthållare i Svenningeby,
N Vi sn.
Gift 1743-05-15 i Kisa sn med
mfmmmmmm
447 Botilla Larsdotter, född 1722-01-13 i Grönede, Kisa sn,
död 1754-10-09 i Svenningeby, N Vi sn.
mmmfmfff
488 Pål Hansson Silkelock, född 1699 i Komramåla, S Vi sn,
död 1771-09-15 i Komramåla, S Vi sn. Frälseskogvaktare
i Komramåla, S Vi sn.
Gift 1725-09-26 i S Vi sn med
mmmfmffm
489 Ragnhild Månsdotter, född 1704, död 1774-08-13 i Komramåla,
S Vi sn.
mmmfmfmf
490 Isak Persson Dyk, född 1692, död 1742-03-03 i Kisa krog, Kisa sn.
Gästgivare i Kisa krog, Kisa sn.
Gift 1727-09-17 i Kisa sn (bp) med
mmmfmfmm
491 Kerstin Hemmingsdotter, född 1706-12-29 i Fröåsa, Kisa sn,
död 1772-04-14 i Kisa krog, Kisa sn.
mmmfmmff
492 Nils Nilsson, född 1711-04-23 i Kärra, Oppeby sn, död 1783-03-23
i Kärra, Oppeby sn. Bonde i Kärra, Oppeby sn.
Gift 1732-10-08 i Oppeby sn med
mmmfmmfm
493 Karin Nilsdotter, född 1715 i Nedre Vånga, Oppeby sn, död 1761
i Kärra, Oppeby sn.
mmmfmmmf
494 Gamaliel Palmgren, född 1690, död 1756-10-12 i Sundsek,
Oppeby sn. Frälsefogde i Frössvik, Oppeby sn.
Gift 1726 med
mmmfmmmm
495 Katarina Collberg, född 1706-09-13 i Frössvik, Oppeby sn,
död 1805-04-21 i Tjärstad sn.
mmmmffff
496 Per Johansson, född 1714-10-17 i Bygdämne, Tidersrum sn, död 1749.
Gift med
mmmmfffm
497 Maja Svensdotter, född 1723.
mmmmfmmf
502 Gabriel Persson, född 1681, död 1759-01-05 i Näset, Tidersrum sn.
Bosatt i Näset, Tidersrum sn.
Gift 1711-10-15 i Tidersrum sn med
mmmmfmmm
503 Kerstin Persdotter, död 1796.
mmmmmfff
504 Jonas Persson. Bonde i Låxbo, S Vi sn.
Gift med
mmmmmffm
505 Kerstin Isaksdotter.
mmmmmfmf
506 Per Sörensson Fröberg, född 1715, död 1771-04-30 i Skråphem,
Frödinge sn. Bonde i Postgården, Skråphem, Frödinge sn.
Gift 1740-10-28 i Frödinge sn med
mmmmmfmm
507 Elsa Johansdotter, född 1724, död 1794-01-15 i Skråphem,
Frödinge sn.
mmmmmmff
508 Per Samuelsson, född 1720 i N Vi sn.
Gift 1746 med
mmmmmmfm
509 Elisabet Andersdotter, född 1720 i N Vi sn, död 1791 i N Vi sn.
*** Generation IX ***
fffmmfmff
564 Per Andersson. Torpare i Lustbacken, V Eneby sn.
Gift med
fffmmfmfm
565 Kerstin Andersdotter.
fffmmfmmf
566 Anders Svensson, född 1690 ca, död 1747-02-01 i Harg, Kisa sn.
Bonde i Harg, Kisa sn.
Gift 1717-06-12 i Kisa sn med
fffmmfmmm
567 Ingeborg Jönsdotter, född 1698-06-09 i Klevsfall, Kisa sn,
död 1777-03-02 i Brostugan, Kisa sn.
fffmmmmmf
574 Birger Knutsson = 406
fffmmmmmm
575 Karin Henriksdotter = 407
ffmffffmf
578 Klas Olofsson Brant, född (döpt 1697-10-03) i Smittersta,
Odensvi sn, död 1766-10-09 i Hagaberg, Stenserum,
Hallingeberg sn. Båtsman.
Gift 1721-09-24 i Odensvi sn med
ffmffffmm
579 Kerstin Jansdotter, född 1695 ca, död 1735-10-19 i Odensvi sn.
ffmmffmff
612 Per Jönsson, född 1697-02-22 i Vallemåla, Dalhem sn. Bosatt
i Grindekulla, Dalhem sn.
Gift med
ffmmffmfm
613 Karin Jönsdotter, född 1708 i Dalhem sn. Bosatt i Grindekulla,
Dalhems sn.
ffmmffmmf
614 Sven Månsson. Bosatt i Bäckfall, Locknevi sn.
Gift med
ffmmffmmm
615 Karin Knutsdotter.
ffmmfmfmf
618 Udd Uddsson, född 1700 i Björndal, Kisa sn, död 1770-04-03
i Skivemåla ägor, Horn sn. Bosatt i Kisa sn.
Gift 1725-02-24 i Kisa sn med
ffmmfmfmm
619 Karin Nilsdotter. Bosatt i Björndal, Kisa sn.
ffmmmffff
624 Johan Stillman, död 1782-06-30.
Gift med
ffmmmfffm
625 Kerstin Jonsdotter, död 1795-07-06 i Hultserum, Blackstad sn.
ffmmmffmf
626 Per Arvidsson, född 169(1), död 1779-09-09 i Juttersbo,
Locknevi sn. Bonde i Juttersbo, Locknevi sn.
Gift 1742-08-15 i Locknevi sn med
ffmmmffmm
627 Katarina Israelsdotter, född 1729-10-29 i Fägnebo, Locknevi sn,
död 1779-08-04 i Juttersbo, Locknevi sn.
ffmmmfmmf
630 Simon Andersson, död 1805-12-03 i Skinnersbo, Horn.
Gift med
ffmmmfmmm
631 Maria Månsdotter, död 1764-09 i Hökhult, Horn sn.
ffmmmmfff
632 Lars NN. Bonde i Näs, Kisa sn.
Gift med
ffmmmmffm
633 Karin Eriksdotter, död 1782-06-01 i Näs, Kisa sn.
ffmmmmfmf
634 Nils Larsson, född 1692-09-18 i Råstorp, Kisa sn, död 1774-10-21
i Kättestorp, Kisa sn. Bonde i Kättestorp, Kisa sn.
Gift med
ffmmmmfmm
635 Ingeborg Gabrielsdotter, född 1703-10-01 i Folkinge, Kisa sn,
död 1763-02-22 i Kättestorp, Kisa sn.
fmfffffmf
642 Anders Sunesson, född i Talsebo, Hycklinge sn, död 1737/1738
i Talsebo, Hycklinge sn. Bonde i Tallsebo, Hycklinge sn.
Gift 1720-11-01 i Tidersrum sn med
fmfffffmm
643 Elin Jönsdotter, död 1757-02-18 i Tallsebo, Hycklinge sn.
fmffffmff
644 Jonas Andersson, död 1750-11-25 i Rävshult, Hycklinge sn. Bonde
i Rävshult, Hycklinge sn.
Gift med
fmffffmfm
645 Karin Gudmundsdotter, född i Rävshult, Hycklinge sn.
fmfffmfmf
650 Klas Månsson, död 1750 i Sjundhult, Frödinge sn. Bonde
i Sjundhult, Frödinge sn.
Gift 1744-12-26 i S Vi sn med
fmfffmfmm
651 Anna Knutsdotter, född (döpt 1725-12-26) i Kåreda, S Vi sn,
död 1793-10-14 i S Farstorp, V Eneby sn.
fmffmmmff
668 Per Månsson, född 1689-09-13 i Kvarntorp, Kisa sn,
död (begravd 1760-07-02) i Djurklinten, V Eneby sn. Bonde
i Lyggestorp, V Eneby sn.
Gift 1713-05-31 i Tidersrum sn med
fmffmmmfm
669 Kerstin Svensdotter, född 1690-02-23 i Sevedstorp, Tidersrum sn,
död (begravd 1760-07-02) i Djurklinten, V Eneby sn.
fmfmffmmf
678 Anders Sunesson = 642
fmfmffmmm
679 Elin Jönsdotter = 643
fmfmfmfff
680 Nils Nilsson. Torpare i Gammelskedsnäs, Dalhem sn.
Gift med
fmfmfmffm
681 Regina Nilsdotter, född 171(2), död 1742-02-11 i Gammelskedsnäs,
Dalhem sn.
fmfmfmfmf
682 Johan Karlsson.
Gift med
fmfmfmfmm
683 Anna.
fmfmmfmmf
694 Erik Jönsson, död 1769-09-10 i Fagerhult, Hycklinge sn. Bonde
i Fagerhult, Hycklinge sn.
Gift med
fmfmmfmmm
695 Ingrid Larsdotter.
fmfmmmmff
700 Jon Toresson, död 1792-11-02 i Horn sn.
Gift med
fmfmmmmfm
701 Katarina Månsdotter.
fmfmmmmmf
702 Samuel Bengtsson, död 1797-03-21 i Hökhult, Horn sn.
Gift med
fmfmmmmmm
703 Katarina Persdotter.
fmmffffff
704 Nils Persson, född (döpt 1653-03-17) i Rimforsa, Tjärstad sn,
död 1719-03-22 i Sonebo, Tjärstad sn. Bonde, nämndeman i Sonebo,
Tjärstad sn.
Gift 1684-05-25 i Tjärstad sn med
fmmfffffm
705 Kerstin Olofsdotter, född (döpt 1665-12-17) i Håkantorp,
Tjärstad sn, död (begravd 1727-04-23) i Sonebo, Tjärstad sn.
fmmfffmff
708 Måns Persson, född (döpt 1660-02-26) i Sonebo, Tjärstad sn,
död (begravd 1728-05-14) i Ytterbo, Tjärstad sn. Bonde
i Håkantorp, Hackel o Ytterbo, Tjärstad sn.
Gift 1693-11-19 i Tjärstad sn med
fmmfffmfm
709 Ramborg Joensdotter, född (döpt 1665-11-12) i Lund, Tjärstad sn,
död (begravd 1737-01-09) i Ytterbo, Tjärstad sn. Bosatt
i Håkantorp, Hackel o Ytterbo, Tjärstad sn.
fmmffmfff
712 Hemming Persson, född 1695 i V Eneby sn, död (begravd 1737-03-20)
i Åsarna, Krågedal, Tjärstad sn. Salpedersjudare
i Åsarna, Krågedal, Tjärstad sn.
Gift 1721-06-18 i Kättilstad sn med
fmmffmffm
713 Karin Persdotter.
fmmffmfmf
714 Lars Eriksson. Bosatt i Krångestad, Gammalkil sn.
fmmffmmmf
718 Sven Matsson, född (döpt 1676-06-16) i Fettjestad, Gammalkil sn,
död (begravd 1749-10-01) i Fettjestad, Gammalkil sn.
Bonde,nämndeman,riksdagsman i Fettjestad Storgård, Gammalkil sn.
Gift 1720-05-19 i Gammalkil sn med
fmmffmmmm
719 Ingrid Olofsdotter, född 1702-11-29 i Gunnorp, Vikingstad sn,
död 1780-03-05 i Brånstad, Gammalkil sn.
fmmfmffmf
722 Johannes Petri Stillberg, född 1667 i Boda Skattegård,
Tjärstad sn, död 1727-06-06 i Östentorp, Åtvid sn. Komminister
i Åtvid.
Gift 1711-12-06 i Åtvid sn med
fmmfmffmm
723 Kristina Jonsdotter Åkerlund, född (döpt 1687-11-24) i Norrköping,
död 1759-06-20 i Östentorp, Åtvid sn.
fmmmmffff
752 Håkan Persson, född 1652 i Böle, Tidersrum sn,
död (begravd 1705-03-12) i Korparp, Tidersrum sn. Bonde i Korparp,
Tidersrum sn.
Gift 1678 ca med
fmmmmfffm
753 Elisabet Persdotter, född (döpt 1659-03-27) i Grönede, Kisa sn.
fmmmmffmf
754 Olof Mickelsson, född 1654 i Idebo, Malexander sn, död 1715-12-27
i Gallebo, N Vi sn. Bonde i Gallebo, N Vi sn.
Gift 1674-06-14 i Malexander sn med
fmmmmffmm
755 Sigrid Elfsdotter, född 1654, död 1715-12-27 i Gallebo, N Vi sn.
fmmmmfmff
756 Jonas Persson, född 1704-10-16 i Ängaryd, Sund sn, död 1750-05-17
i Kölemåla, N Vi sn. Bonde i Kölemåla, N Vi sn.
Gift 1730-10-04 i N Vi sn med
fmmmmfmfm
757 Brita Månsdotter, född 1708-06-10 i Lidhult, N Vi sn,
död 1752-07-02 i Kölemålen, N Vi sn.
fmmmmfmmf
758 Per Svensson, född 1680? i Oppreda, Sund sn, död 1733-01-14
i Oppreda, Sund sn. Bonde, nämndeman i Oppreda, Sund sn.
Gift 1713-10-18 i Västra Ryd sn med
fmmmmfmmm
759 Margareta Svensdotter, född 1696-08-18 i Ödesjöhult,
Västra Ryd sn, död 1774-04-07 i Oppreda, Sund sn.
fmmmmmfff
760 Bengt Samuelsson, född (döpt 1674-01-11) i Årteflod,
Tidersrum sn, död 1746-07-23 i Krutebo, Tidersrum sn. Bonde
i Krutebo, Tidersrum sn.
Gift 1700-06-04 i Tidersrum sn med
fmmmmmffm
761 Kerstin Nilsdotter, född (döpt 1671-10-29) i Krutebo,
Tidersrum sn, död 1749-09-13 i Krutebo, Tidersrum sn.
fmmmmmfmf
762 Måns Jonsson, född 1677, död 1747-06-17 i Lidhult, N Vi sn. Bonde
i Lidhult, N Vi sn.
Gift 1707-12-26 i N Vi sn med
fmmmmmfmm
763 Ingrid Eriksdotter, född 1671 i Tångby, Asby sn, död 1763
i N Vi sn.
fmmmmmmff
764 Sven Samuelsson, född 1678, död 1737-03-19 i Bänarp,
Tidersrum sn. Bonde i Bänarp, Tidersrum sn.
Gift 1719-10-04 i Kisa sn med
fmmmmmmfm
765 Brita Månsdotter, född 1684 i Korpklev, Kisa sn, död 1768-12-23
i Bänarp, Tidersrum sn.
fmmmmmmmf
766 Sven Torbjörnsson, född 1700-07-01 i Misterfall, Kisa sn,
död 1748-05-04 i Norrhult, Tidersrum sn. Bonde i Norrhult,
Tidersrum sn.
Gift 1721-05-18 i Kisa sn med
fmmmmmmmm
767 Elisabet Månsdotter, född 1696-05-10 i Folkinge, Kisa sn,
död 1781-06-03 i Norrhult, Tidersrum sn.
mfffmffmf
786 Jon Nilsson, född 1656-02-24 i Eksjöhult, Nykil sn,
död 1728-04-14 i Amundebo, Nykil sn. Bonde i Amundebo, Nykil sn.
Gift 1683-10-21 i Nykil sn med
mfffmffmm
787 Karin Svensdotter, född 1666, död 1739-01-26 i Amundebo,
Ulrika sn.
mffmfmmff
812 Knut Larsson, född 1630, död 1697-07-18 i S Rothult, V Eneby sn.
Bonde i S Rothult, V Eneby sn.
Gift 1663-06-21 i Kisa sn med
mffmfmmfm
813 Maria Persdotter, född 1643 i Grönede, Kisa sn, död 1696-09-13
i S Rothult, V Eneby sn.
mffmfmmmf
814 Henrik Persson Korp, död 1733-01-07 i Kisa sn. Soldat, torpare
i Skansen, Fröåsa, Kisa sn.
Gift 1681-06-26 i Kisa sn med
mffmfmmmm
815 Brita Gabrielsdotter, född 1660 ca, död 1720-03-08
i Skansen, Fröåsa, Kisa sn.
mffmmffff
816 Knut Larsson = 812
mffmmfffm
817 Maria Persdotter = 813
mffmmffmf
818 Henrik Persson Korp = 814
mffmmffmm
819 Brita Gabrielsdotter = 815
mfmffffff
832 Samuel Isaksson, född 1670 i Ö, Kisa sn, död 1713-02-08
i Björksnäs, Kisa sn. Bonde i Björksnäs, Kisa sn.
Gift 1690-10-05 i Kisa sn med
mfmfffffm
833 Ingeborg Larsdotter Jern, född 1670 ca i Kättestorp, Kisa sn.
mfmffffmf
834 Hans Larsson, född 1665 ca i Horva, Tidersrum sn, död 1747-12-20
i Fagerhult, Kisa sn. Bonde i Fagerhult, Kisa sn.
Gift 1691-10-25 i Kisa sn med
mfmffffmm
835 Karin Simonsdotter, född 1670 ca i Hult, Kisa sn.
mfmfffmff
836 Frösten Matsson, född 1655 ca i Fagerhult, Kisa sn,
död 1724-02-06 i Grönedestugan, Grönede, Kisa sn. Bonde i Grönede,
Kisa sn.
Gift 1681-10-15 i Kisa sn med
mfmfffmfm
837 Elin Persdotter, född 1660 ca i Grönede, Kisa sn, död 1741-06-07
i Grönedestugan, Grönede, Kisa sn.
mfmfffmmf
838 Erik Eriksson. Bonde i Froghult, Kisa sn.
Gift med
mfmfffmmm
839 Elin Nilsdotter, född 1670 ca, död 1731-04-11 i Froghult,
Kisa sn.
mfmffmfff
840 Bertil Jonsson, född 1661, död 1695-01-13 i Togölen, Fagerhult,
Kisa sn. Torpare i Togölen, Fagerhult, Kisa sn.
Gift 1688-10-14 i Kisa sn med
mfmffmffm
841 Margareta Zackrisdotter, född 1665-07-09 i Humpen, V Eneby sn.
mfmffmfmf
842 Elias Persson, född (döpt 1658-02-28) i Fagerhult, Kisa sn,
död 1740-05-11 i Grythult, Tjärstad sn. Bonde i Grythult,
Tjärstad sn.
Gift 1689-10-20 i Kisa sn med
mfmffmfmm
843 Margareta Knutsdotter, född 1665 ca i Breddarp, Kisa sn.
mfmfmffff
848 Gudmund Jonsson, född 1628 i Drängsjö sn,
död (begravd 1697-05-09) i Bromhult, Kisa sn. Bonde i Kölefors,
Kisa sn.
Gift med
mfmfmfffm
849 Ramborg Persdotter, född 1617, död 1693-12-17 i Kölefors,
Kisa sn.
mfmfmfmff
852 Måns Larsson, född 1625 ca i Bromhult, Kisa sn, död 1680-01-11
i Bromhult, Kisa sn. Bonde i Bromhult, Kisa sn.
Gift 1666 ca med
mfmfmfmfm
853 Elin Persdotter, född 1645, död 1706-09-30 i Bromhult, Kisa sn.
mfmfmfmmf
854 Jöns Andersson, född 1630 ca. Bonde i Hökhult, Kisa sn.
Gift 1658-07-10 i Kisa sn med
mfmfmfmmm
855 Kerstin Mauritzdotter, född 1635 ca i Hökhult, Kisa sn,
död 1675 ca i Hökhult, Kisa sn.
mfmfmmfff
856 Jakob Andersson, född 1653 i N Rothult, V Eneby sn,
död 1698-10-03 i Hökhult, Kisa sn. Bonde i Hökhult, Kisa sn.
Gift 1681-10-29 i Kisa sn med
mfmfmmffm
857 Ingrid Andersdotter, född 1658-08-15 i Drögsnäs, V Eneby sn,
död 1690-12-21 i Hökhult, Kisa sn.
mfmfmmfmf
858 Olof Svensson, född 1655 ca i Yxefall, Kisa sn. Bonde
i Mjölsefall, Kisa sn.
Gift 1680 i Kisa sn med
mfmfmmfmm
859 Karin Persdotter, född 1660 ca i Högtomta, Kisa sn.
mfmfmmmff
860 Lars Jönsson, född 1645 ca. Bonde i Bankevid, V Eneby sn.
Gift 1670-10-30 i V Eneby sn med
mfmfmmmfm
861 Brita Karlsdotter, född 1650 ca i Klockargården, V Eneby sn.
mfmfmmmmf
862 Måns Nilsson, född 1655 ca i Söderhult, Tidersrum sn, död 1715/18
i Skankebo, V Eneby sn. Bonde, sexman i Skankebo, V Eneby sn.
Gift 1683-06-03 i Kisa sn med
mfmfmmmmm
863 Ingegärd Isaksdotter, född 1660 ca i Skördefall, Kisa sn,
död 1734-02-06 i Skankebo, V Eneby sn.
mfmmfmfff
872 Måns Nilsson = 862
mfmmfmffm
873 Ingegärd Isaksdotter = 863
mfmmfmfmf
874 Nils Månsson, född 1680 ca, död 1750-03-22 i Korpklev, Kisa sn.
Bonde i Korpklev, Kisa sn.
Gift 1711-05-17 i Kisa sn med
mfmmfmfmm
875 Elin Persdotter, född 1675 i Grönede, Kisa sn, död 1752-04-09
i Korpklev, Kisa sn.
mfmmmffff
880 Lars Andersson, född 1667-03-10 i St Rothult, V Eneby sn,
död 1742-12-20 i St Rothult, V Eneby sn. Bonde i St Rothult,
Kisa sn.
Gift med
mfmmmfffm
881 Elin Andersdotter, född 1667, död 1768-01-02 i St Rothult,
V Eneby sn.
mfmmmffmf
882 Sven Björnsson, född 1670 ca. Bonde i Lövåsa, Kisa sn.
Gift 1695-07-07 i Kisa sn med
mfmmmffmm
883 Anna Persdotter, född 1670 ca.
mfmmmmfff
888 Anders Fröstensson, född 1692-04-12 i Gölingstorp, Kisa sn,
död 1723-03-03 i Öknehult, Kisa sn. Bonde i Öknehult, Kisa sn.
Gift 1712-05-25 i Kisa sn med
mfmmmmffm
889 Ingeborg Nilsdotter, född 1677 ca i Knoppetorp, Kisa sn,
död 1749-09-17 i Folkingstorp, Folkinge, Kisa sn.
mfmmmmfmf
890 Sven Jonsson. Bonde i Hult, Kisa sn.
Gift 1675-11-14 i Kisa sn med
mfmmmmfmm
891 Anna Persdotter, född 1650 ca i Hult, Kisa sn.
mfmmmmmff
892 Jöns Larsson = 430
mfmmmmmfm
893 Maria Månsdotter = 431
mfmmmmmmf
894 Lars Persson, född 1680 ca i Grönede, Kisa sn, död 1760-05-17
i Grönede, Kisa sn. Bonde i Grönede, Kisa sn.
Gift 1718-05-25 i Kisa sn med
mfmmmmmmm
895 Ingeborg Torbjörnsdotter, född 1694 i Misterfall, Kisa sn,
död 1755-02-16 i Grönede, Kisa sn.
mmmfmffff
976 Hans Andersson, född 1660, död 1741-09-27 i Komramåla, S Vi sn.
Frälseskogvaktare i Komramåla, S Vi sn.
Gift med
mmmfmfffm
977 Sigrid Månsdotter, född i Örsåsa, S Vi sn, död 1734-03-17
i Komramåla, S Vi sn.
mmmfmffmf
978 Måns Knutsson, född 1682. Bonde i Vagelhem, S Vi sn.
Gift med
mmmfmffmm
979 Kerstin Pålsdotter, född 1684.
mmmfmfmff
980 Per. Bosatt i S Vi sn.
Gift med
mmmfmfmfm
981 Kerstin Jönsdotter, född 1670, död 1757 i Hjärpekullen, Ålhult,
S Vi sn.
mmmfmfmmf
982 Hemming Samuelsson, född 1675 ca i Fröåsa, Kisa sn,
död 1715-06-24 i Kisa krog, Kisa sn. Gästgivare, nämndeman
i Fröåsa, Kisa sn.
Gift 1703-10-11 i V Eneby sn med
mmmfmfmmm
983 Elisabet Larsdotter, född 1685-04-20 i Bankevid, V Eneby sn,
död 1733-12-30 i Kisa krog, Kisa sn.
mmmfmmfff
984 Nils Olofsson, född 1685, död 1758-01-21 i Vena, Kättilstad sn.
Bonde i Norrtorp, Kättilstad sn.
Gift 1710-11-13 i Oppeby sn med
mmmfmmffm
985 Anna Larsdotter, född 1680-12-05 i Kärra, Oppeby sn,
död 1742-03-07 i Norrtorp, Kättilstad sn.
mmmfmmfmf
986 Nils Johansson, född 1678, död 1765-06-28 i Nedre Vånga,
Oppeby sn. Bonde i Nedre Vånga, Oppeby sn.
Gift 1711-11-05 i Oppeby sn med
mmmfmmfmm
987 Kerstin Olofsdotter, född 1687-08-14 i Ryda, Oppeby sn,
död 1732-07-15 i Nedre Vånga, Oppeby sn.
mmmfmmmmf
990 Arvid Collberg, född 1675, död 1744 i Frössvik, Oppeby sn.
Arrendator, frälsefogde i Frössvik, Oppeby sn.
Gift med
mmmfmmmmm
991 Katarina Holstensdotter, född 1680, död 1737 i Frössvik,
Oppeby sn.
mmmmfffff
992 Johan Persson, född (döpt 1681-04-24) i Hjälmseryd, Tidersrum sn,
död 1755.
Gift 1707-06-10 i Tidersrum sn med
mmmmffffm
993 Ingeborg Bengtsdotter.
mmmmfmmff
1004 Per. Bosatt i Näset, Tidersrum sn.
mmmmmfmff
1012 Sören Persson, död 1731?.
Gift med
mmmmmfmfm
1013 Ingel Månsdotter.
*** Generation X ***
fffmmfmmff
1132 Sven Jönsson, född 1655 ca, död 1720-03-06
i Hjortkullen, Föllingsö, Kisa sn. Torpare
i Hjortkullen, Föllingsö, Kisa sn.
Gift 1680 ca med
fffmmfmmfm
1133 Lucia Olofsdotter, född 1655 ca i Sundsnäs, Kisa sn,
död 1723-02-10 i Hjortkullen, Föllingsö, Kisa sn.
fffmmfmmmf
1134 Jöns Persson, född 1670 ca, död 1724-03-08 i Klevsfall, Kisa sn.
Bonde, nämndeman i Klevsfall, Kisa sn.
Gift 1697-06-06 i Kisa sn med
fffmmfmmmm
1135 Brita Eriksdotter, född 1675 ca i Örsebo, Kisa sn, död 1743-10-09
i Yxefall, Kisa sn.
fffmmmmmff
1148 Knut Larsson = 812
fffmmmmmfm
1149 Maria Persdotter = 813
fffmmmmmmf
1150 Henrik Persson Korp = 814
fffmmmmmmm
1151 Brita Gabrielsdotter = 815
ffmffffmff
1156 Olof Danielsson, född 1663 i Rumma, Gamleby sn, död 1708-08-09
i Smittersta, Odensvi sn.
Gift 1690-01-06 i Odensvi sn med
ffmffffmfm
1157 Maria Klasdotter, död 1748-07-24 i Smittersta, Odensvi sn.
ffmmffmfff
1224 Jöns Månsson. Ryttare.
ffmmmffmmf
1254 Israel Persson Hallberg, född 1676-08-??, död 1757-05-02
i Rangelbo, Locknevi sn. Rusthållare, ryttare i Fägnebo,
Locknevi sn.
Gift 171(7) i Djursdala sn med
ffmmmffmmm
1255 Margareta Eriksdotter Gyllenbreider, född 1683-03-??,
död 1745-05-04 i Rangelbo, Locknevi sn.
ffmmmmfmff
1268 Lars Amundsson, född 1660 i Kättestorp, Kisa sn, död 1735-11-09
i Kättestorp, Kisa sn. Bonde i Kättestorp, Kisa sn.
Gift med
ffmmmmfmfm
1269 Maria Eriksdotter, född 1670 i Örsebo, Kisa sn,
död (begravd 1740-03-12) i Kättestorp, Kisa sn.
ffmmmmfmmf
1270 Gabriel Karlsson, född 1665 ca i Folkinge, Kisa sn,
död 1728-12-29 i Folkinge, Kisa sn. Bonde i Folkinge, Kisa sn.
Gift 1694-06-17 i Kisa sn med
ffmmmmfmmm
1271 Brita Persdotter, född 1670 ca i Grönede, Kisa sn, död 1729-09-28
i Folkinge, Kisa sn.
fmfffffmff
1284 Sune Jonsson, född i Talsebo, Hycklinge sn. Bonde i Talsebo,
Hycklinge sn.
Gift med
fmfffffmfm
1285 Kerstin Svensdotter, född i Vallingedal, Hycklinge sn, död 1720
i Talsebo, Hycklinge sn.
fmffffmfmf
1290 Gudmund Persson. Bonde i Rävshult, Hycklinge sn.
Gift med
fmffffmfmm
1291 Anna Johansdotter.
fmfffmfmff
1300 Måns Nilsson, död 1732 i Sjundhult, Frödinge sn. Bonde
i Sjundhult, Frödinge sn.
Gift med
fmfffmfmfm
1301 NN Gudmundsdotter.
fmfffmfmmf
1302 Knut Knutsson, född 1681, död (begravd 1763-07-01) i Karsnäs,
S Vi sn. Bonde.
Gift 1712-10-05 i Djursdala sn med
fmfffmfmmm
1303 Maria Gunnarsdotter, född 1681 i Hallersrum, Djursdala sn,
död (begravd 1760-06-22) i Karsnäs, S Vi sn.
fmffmmmfff
1336 Måns Persson, född 1611, död 1692-07-24 i Kvarntorp, Kisa sn.
Bonde i Kvarntorp, Kisa sn.
Gift 1683-06-03 i Kisa sn med
fmffmmmffm
1337 Karin Isaksdotter, född 1660 ca i Skördefall, Kisa sn.
fmffmmmfmf
1338 Sven Månsson, född 1649, död 1731-03-03 i Sevedstorp,
Tidersrum sn. Bonde i Sevedstorp, Tidersrum sn.
Gift med
fmffmmmfmm
1339 Maria Elfsdotter, född 1655, död 1729-05-27 i Sevedstorp,
Tidersrum sn.
fmfmffmmff
1356 Sune Jonsson = 1284
fmfmffmmfm
1357 Kerstin Svensdotter = 1285
fmfmmmmffm
1401 Anna Svensdotter, död 1751-06-10 i Eneby, Horn sn.
fmfmmmmfmf
1402 Måns Persson, död 1750-10-30 i Flytthem, Horn sn.
Gift med
fmfmmmmfmm
1403 Margareta Olofsdotter.
fmmfffffff
1408 Per Bengtsson. Bonde i Rimforsa, Tjärstad sn.
Gift 1647-06-27 i Tjärstad sn med
fmmffffffm
1409 Anna Nilsdotter, född i Råsäter, Tjärstad sn.
fmmfffffmf
1410 Olof Nilsson, född 1636 i Vigerstad, Kättilstad sn,
död 1713-04-11 i Håkantorp, Tjärstad sn.
Rusthållare, nämndeman, sexman i Håkantorp, Tjärstad sn.
Gift med
fmmfffffmm
1411 Elisabet Olofsdotter, född (döpt 1641-11-14) i Opphem,
Tjärstad sn, död 1707-09-18 i Håkantorp, Tjärstad sn.
fmmfffmfff
1416 Per Börjesson, född 1625? i Drögshult, Nykil sn,
död (begravd 1705-06-27) i Opphem, Tjärstad sn. Bonde i Sonebo,
Tjärstad sn.
Gift 1654-06-18 i Tjärstad sn med
fmmfffmffm
1417 Cecilia Nilsdotter, född 1633 i Sonebo, Tjärstad sn,
död 1714-03-26 i Värna, Tjärstad sn.
fmmfffmfmf
1418 Joen Andersson, född 1607?, död (begravd 1694-05-13) i Lund,
Tjärstad sn. Bonde i Lund, Tjärstad sn.
Gift 1653-11-13 i Tjärstad sn med
fmmfffmfmm
1419 Kerstin Jonsdotter. Bosatt i Lund, Tjärstad sn.
fmmffmmmff
1436 Mats Svensson, född (döpt 1649-03-11) i Krångestad, Gammalkil sn,
död (begravd 1695-08-25) i Krångestad, Gammalkil sn.
Bonde, nämndeman i Krångestad, Gammalkil sn.
Gift 1673-01-06 i Skeda sn med
fmmffmmmfm
1437 Margareta Eriksdotter, född 1639, död (begravd 1710-01-09)
i Högstorp, Gammalkil sn.
fmmffmmmmf
1438 Olof Bengtsson, född (döpt 1673-01-15) i Gismestad,
Vikingstad sn, död 1759-04-10 i Högstorp, Gammalkil sn.
Rusthållare i Högstorp, Gammalkil sn.
Gift 1697-10-24 i Nykil sn med
fmmffmmmmm
1439 Anna Svensdotter, född (döpt 1674-11-11) i St Kolaryd, Nykil sn,
död (begravd 1728-04-28) i Högstorp, Gammalkil sn.
fmmfmffmmf
1446 Jonas Olofsson Åkerlund. Kassör, arrendator på Herrsäte
i Värna sn, (BP).
Gift med
fmmfmffmmm
1447 Sara Mickelsdotter Thun.
fmmmmfffff
1504 Per Håkansson. Bonde i Böle, Tidersrum sn.
Gift med
fmmmmffffm
1505 Brita Jonsdotter.
fmmmmfffmf
1506 Per Botolfsson, född 1615 ca i Björndal, Kisa sn,
död (begravd 1668-03-19) i Grönede, Kisa sn. Bonde i Grönede,
Kisa sn.
Gift 1642-06-22 i Kisa sn med
fmmmmfffmm
1507 Maria Birgersdotter, född 1620 ca i Grönede, Kisa sn.
fmmmmffmff
1508 Mickel Eriksson, född 1615 i Idebo, Malexander sn, död 1687-07-31
i Idebo, Malexander sn. Bonde, nämndeman, sexman i Idebo,
Malexander sn.
Gift 1635-06-14 i Malexander sn med
fmmmmffmfm
1509 Cecilia Amundsdotter, född 1615 ca i Månhult, Malexander sn.
fmmmmfmfff
1512 Per Stefansson. Bonde i Ängaryd, Sund sn.
fmmmmfmfmf
1514 Måns Jonsson = 762
fmmmmfmfmm
1515 Ingrid Eriksdotter = 763
fmmmmmffff
1520 Samuel Birgersson, född 1635, död 1724-05-20 i Kopperarp,
Tidersrum sn. Bonde, nämndeman i Årteflod, Tidersrum sn.
Gift med
fmmmmmfffm
1521 Kerstin Håkansdotter, död 1724.
fmmmmmffmf
1522 Nils Persson, född 1619, död 1696-10-02. Bonde i Krutebo,
Tidersrum sn.
Gift med
fmmmmmffmm
1523 Maria Eriksdotter, född 1631, död (begravd 1701-12-29) i Krutebo,
Tidersrum sn.
fmmmmmfmmf
1526 Erik Persson. Bonde i Tångby, Asby sn.
Gift med
fmmmmmfmmm
1527 Ingrid Karlsdotter. Bosatt i Tångby, Asby sn.
fmmmmmmfff
1528 Samuel, född 1638, död (begravd 1704-03-13) i Bänarp,
Tidersrum sn. Bonde i Bänarp, Tidersrum sn.
fmmmmmmfmf
1530 Måns Månsson, född 1661 i Korpklev, Kisa sn, död 1739-02-16
i Korpklev, Kisa sn. Bonde i Korpklev, Kisa sn.
Gift 1683-10-21 i Kisa sn med
fmmmmmmfmm
1531 Ingrid Samuelsdotter, född 1664 i Fröåsa, Kisa sn, död 1734-09-06
i Korpklev, Kisa sn.
fmmmmmmmff
1532 Torbjörn Svensson, född 1666 i Misterfall, Kisa sn,
död 1739-05-20 i Misterfall, Kisa sn. Bonde, nämndeman
i Misterfall, Kisa sn.
Gift 1693-10-15 i Kisa sn med
fmmmmmmmfm
1533 Sigrid Nilsdotter, född (döpt 1671-11-19) i Örsgänge,
Tidersrum sn, död 1738-07-09 i Misterfall, Kisa sn.
fmmmmmmmmf
1534 Måns Karlsson, född 1656 i Folkinge, Kisa sn, död 1712-03-09
i Folkinge, Kisa sn. Bonde, nämndeman i Folkinge, Kisa sn.
Gift 1693-06-07 i Kisa sn med
fmmmmmmmmm
1535 Brita Persdotter, född 1670 ca i Grönede, Kisa sn.
mfffmffmff
1572 Nils Karlsson, född 1614. Bonde, fjärdingsman i Eksjöhult,
Nykil sn.
Gift 1650 ca med
mfffmffmfm
1573 Ingegärd Jonsdotter, född 1630 ca i Eksjöhult, Nykil sn,
död 1689-04-03 i Eksjöhult, Nykil sn.
mffmfmmfmf
1626 Per Botolfsson = 1506
mffmfmmfmm
1627 Maria Birgersdotter = 1507
mffmmfffmf
1634 Per Botolfsson = 1506
mffmmfffmm
1635 Maria Birgersdotter = 1507
mfmfffffff
1664 Isak Henriksson Räf, född 1616 i Hemmershult, Fryele sn,
död 1701-07-28 i Ö, Kisa sn. Löjtnant i Ö, Kisa sn.
Gift 1663 med
mfmffffffm
1665 Maria Hemmingsdotter, född 1641 i Ringshult, Torpa sn,
död 1699-04-21 i Ö, Kisa sn.
mfmfffffmf
1666 Lars Andersson, född 1611, död (begravd 1698-02-06)
i Herrefall, Kättestorp, Kisa sn. Bonde, kyrkvärd i Kättestorp,
Kisa sn.
Gift 1655 ca med
mfmfffffmm
1667 Kerstin Jakobsdotter, född 1630 ca i Kisa, Kisa sn,
död (begravd 1679-02-09) i Kättestorp, Kisa sn.
mfmffffmff
1668 Lars Uddsson, född 1622, död 1708-08-09 i Björndal, Kisa sn.
Bonde i Björndal, Kisa sn.
Gift 1650 ca med
mfmffffmfm
1669 Kerstin Hansdotter, född 1629 i Hult, Tidersrum sn,
död 1704-05-08 i Björndal, Kisa sn.
mfmffffmmf
1670 Simon Matsson, död 1676-04-02 i Hult, Kisa sn. Bonde i Hult,
Kisa sn.
Gift med
mfmffffmmm
1671 Brita Persdotter, född 1635 ca i Fagerhult, Kisa sn,
död 1692-06-12 i Hult, Kisa sn.
mfmfffmfff
1672 Mats Håkansson, född 1620 i Näs, Kisa sn, död 1671-03-05
i Fagerhult, Kisa sn. Bonde i Fagerhult, Kisa sn.
Gift 1650 ca med
mfmfffmffm
1673 Ingeborg Andersdotter, född 1632 i Bjärkeryd, Kisa sn,
död 1710-10-22 i Klevsfall, Kisa sn.
mfmfffmfmf
1674 Per Larsson, född 1633, död 1691-08-09 i Grönede, Kisa sn.
Bonde,häradsdomare,riksdagsman i Grönede, Kisa sn.
Gift 1659-06-12 i Kisa sn med
mfmfffmfmm
1675 Botilla Birgersdotter, född 1637 i Grönede, Kisa sn,
död 1694-04-11 i Grönede, Kisa sn.
mfmfffmmmf
1678 Nils NN. Bonde i Froghult, Kisa sn.
Gift med
mfmfffmmmm
1679 NN NN, död 1702 i Froghult, Kisa sn.
mfmffmffmf
1682 Zackris Larsson, född 1620 ca i Pinnarp, Kisa sn. Bonde i Humpen,
V Eneby sn.
Gift med
mfmffmffmm
1683 Maria Jonsdotter.
mfmffmfmff
1684 Per Amundsson, född 1590 ca i Hult, Kisa sn, död 1679-10-05
i Hult, Kisa sn. Bonde i Fagerhult, Kisa sn.
Gift 1645 ca med
mfmffmfmfm
1685 Johanna Jönsdotter, död 1671 i Hult, Kisa sn.
mfmffmfmmf
1686 Knut Hemmingsson, född 1627 i Mjölsefall, Kisa sn, död 1702-12-14
i Romshjälmen, Bankevid, V Eneby sn. Torpare
i Romshjälmen, Bankevid, V Eneby sn.
Gift 1661-06-02 i Kisa sn med
mfmffmfmmm
1687 Anna Jönsdotter, född 1640 ca, död (begravd 1680-02-29)
i Romshjälmen, Bankevid, V Eneby sn.
mfmfmfmfff
1704 Lars NN, död 1634-12-29 i Bromhult, Kisa sn. Bonde i Bromhult,
Kisa sn.
Gift med
mfmfmfmffm
1705 Kerstin Joelsdotter, född 1600 ca, död 1670-06-05 i Bromhult,
Kisa sn.
mfmfmfmmmf
1710 Mauritz Persson, född 1590 ca, död 1655.
Bonde, nämndeman, riksdagsman i Hökhult, Kisa sn.
Gift med
mfmfmfmmmm
1711 Margareta Svensdotter, född 1600 ca, död 1681-03-13 i Hökhult,
Kisa sn.
mfmfmmffff
1712 Anders Sevedsson, född 1610 ca. Bonde i N Rothult, V Eneby sn.
Gift 1637-10-26 i Kisa sn med
mfmfmmfffm
1713 Karin Larsdotter, född 1615 ca.
mfmfmmffmf
1714 Anders Jonsson, född 1611, död 1713-03-31 i Hökhult, Kisa sn.
Bonde i Hökhult, Kisa sn.
Gift 1652-10-31 i V Eneby sn med
mfmfmmffmm
1715 Susanna Mauritzdotter, född 1630 ca i Hökhult, Kisa sn,
död 1715-08-07 i Hökhult, Kisa sn.
mfmfmmfmff
1716 Sven Olofsson, född 1616, död 1695-06-16 i Sjöbo, Högtomta,
Kisa sn. Bonde i Yxefall, Kisa sn.
Gift med
mfmfmmfmfm
1717 NN NN, död 1693 i Sjöbo, Högtomta, Kisa sn.
mfmfmmfmmf
1718 Per Jönsson, född 1615 ca i Högtomta, Kisa sn, död 1672-06-09
i Högtomta, Kisa sn. Bonde, kyrkvärd i Högtomta, Kisa sn.
Gift med
mfmfmmfmmm
1719 Elin Håkansdotter, född 1620 ca i Froghult, Kisa sn,
död 1693-02-26 i Högtomta, Kisa sn.
mfmfmmmfff
1720 Jöns Larsson, född 1620 ca i Väsby, V Eneby sn, död 1673-04-20
i Väsby, V Eneby sn. Bonde i Väsby, V Eneby sn.
Gift 1644-08-25 i V Eneby sn med
mfmfmmmffm
1721 Anna Månsdotter, född 1623, död 1704-07-24 i Väsby, V Eneby sn.
mfmfmmmfmf
1722 Karl Håkansson, född 1610 ca, död 1672-02-10 i Klockargården,
V Eneby sn. Klockare i Klockargården, V Eneby sn.
Gift med
mfmfmmmfmm
1723 Cecilia Bengtsdotter, född 1610 i Femsjö sn, död 1696-01-12
i Pålhult, V Eneby sn.
mfmfmmmmff
1724 Nils Månsson, född 1630 ca. Bonde i Söderhult, Tidersrum sn.
Gift med
mfmfmmmmfm
1725 Kerstin Knutsdotter, född 1633 i Aspenäs, Malexander sn,
död 1717-05-05 i Storhult, Mjölsefall, Kisa sn.
mfmfmmmmmf
1726 Isak Månsson, född 1623 i Skördefall, Kisa sn, död 1691-06-28
i Skördefall, Kisa sn. Bonde, rättare på Mjölsefall i Skördefall,
Kisa sn.
Gift 1645 ca med
mfmfmmmmmm
1727 Maria Jakobsdotter, född 1625 i Ö, Kisa sn, död 1684-03-02
i Skördefall, Kisa sn.
mfmmfmffff
1744 Nils Månsson = 1724
mfmmfmfffm
1745 Kerstin Knutsdotter = 1725
mfmmfmffmf
1746 Isak Månsson = 1726
mfmmfmffmm
1747 Maria Jakobsdotter = 1727
mfmmfmfmmf
1750 Per Hemmingsson, född 1630 ca i Mjölsefall, Kisa sn, död
i Grönede, Kisa sn. Bonde, kyrkvärd i Kottebo, Kisa sn.
Gift 1673-06-01 i Kisa sn med
mfmmfmfmmm
1751 Gunilla Birgersdotter, född 1632 i Grönede, Kisa sn,
död 1704-10-30 i Grönede, Kisa sn.
mfmmmfffff
1760 Anders NN, död (begravd 1672-12-29) i St Rothult, V Eneby sn.
Bonde i St Rothult, V Eneby sn.
Gift med
mfmmmffffm
1761 Ingeborg NN.
mfmmmfffmf
1762 Anders Månsson, död 1710 i Sillstad, Hycklinge sn.
Bonde, nämndeman i Sillstad, Hycklinge sn.
Gift med
mfmmmfffmm
1763 Ingegärd Larsdotter, död 1711 i Sillstad, Hycklinge sn.
mfmmmffmff
1764 Björn.
mfmmmffmmf
1766 Per NN.
Gift med
mfmmmffmmm
1767 Margareta NN, död 1684-02-03 i Lövåsa, Kisa sn.
mfmmmmffff
1776 Frösten Andersson, född 1655 ca i Gölingstorp, Kisa sn,
död 1726-10-30 i Gölingstorp, Kisa sn. Bonde, organist
i Gölingstorp, Kisa sn.
Gift 1682-06-11 i Kisa sn med
mfmmmmfffm
1777 Karin Isaksdotter, född 1664 i Ö, Kisa sn, död 1710-05-15
i Gölingstorp, Kisa sn.
mfmmmmffmf
1778 Nils Persson, död 1678-06-23 i Knoppetorp, Kisa sn. Bonde
i Knoppetorp, Kisa sn.
Gift 1671-06-18 i Kisa sn med
mfmmmmffmm
1779 Margareta Eriksdotter, född 1642 i Knoppetorp, Kisa sn,
död 1709-04-25 i Knoppetorp, Kisa sn.
mfmmmmfmmf
1782 Per Amundsson = 1684
mfmmmmfmmm
1783 Johanna Jönsdotter = 1685
mfmmmmmfff
1784 Lars Jönsson = 860
mfmmmmmffm
1785 Brita Karlsdotter = 861
mfmmmmmfmf
1786 Måns Nilsson = 862
mfmmmmmfmm
1787 Ingegärd Isaksdotter = 863
mfmmmmmmff
1788 Per Larsson = 1674
mfmmmmmmfm
1789 Botilla Birgersdotter = 1675
mfmmmmmmmf
1790 Torbjörn Svensson = 1532
mfmmmmmmmm
1791 Sigrid Nilsdotter = 1533
mmmfmfffff
1952 Anders Gustavsson, född i Kristdala sn, död 1706 i N Flaka,
S Vi sn. Bonde i Komramåla, S Vi sn.
Gift med
mmmfmffffm
1953 Elisabet NN, död 1706 i Komramåla, S Vi sn.
mmmfmfffmf
1954 Måns Hansson. Bonde i Örsåsa, S Vi sn.
mmmfmfmfmf
1962 Jöns NN.
mmmfmfmmff
1964 Samuel Larsson, född 1615 i Fröåsa, Kisa sn, död 1681-12-18
i Fröåsa, Kisa sn. Bonde, gästgivare i Fröåsa, Kisa sn.
Gift med
mmmfmfmmfm
1965 Kerstin Hemmingsdotter, född (döpt 1644-02-07) i Mjölsefall,
Kisa sn, död 1706-08-05 i Fröåsa, Kisa sn.
mmmfmfmmmf
1966 Lars Jönsson = 860
mmmfmfmmmm
1967 Brita Karlsdotter = 861
mmmfmmffff
1968 Olof Nilsson, född 1650 i Dalhem sn, död 1742-05-13 i Norrtorp,
Kättilstad sn. Bonde i Norrtorp, Kättilstad sn.
Gift med
mmmfmmfffm
1969 Kerstin NN, född 1652, död 1730 i Norrtorp, Kättilstad sn.
mmmfmmffmf
1970 Lars Arvidsson. Bonde i Kärra, Oppeby sn.
Gift 1677-06-06 i Oppeby sn med
mmmfmmffmm
1971 Brita Nilsdotter, född 1655 ca i Kärra, Oppeby sn, död 1715-12-26
i Kärra, Oppeby sn.
mmmfmmfmmf
1974 Olof Jonsson, född 1650 ca i Nedre Vånga, Oppeby sn. Bonde i Ryda,
Oppeby sn.
Gift 1672 med
mmmfmmfmmm
1975 Anna Nilsdotter, född 1644 i Björkfors, Oppeby sn, död 1722-10-28
i Ryda, Oppeby sn.
mmmfmmmmff
1980 Erik Collberg, död 1710 i Hägerstad sn. Frälsefogde i Frössvik,
Oppeby sn.
mmmmffffff
1984 Per. Bosatt i Hjälmseryd, Tidersrum.
mmmmmfmfmf
2026 Måns Nilsson. Bosatt i Skråphem, Frödinge sn.
Gift med
mmmmmfmfmm
2027 Kerstin Knutsdotter, död 1698.
*** Generation XI ***
fffmmfmmfmf
2266 Olof Zackrisson, född 1620 i Tuna sn, död 1696-05-10 i Sundsnäs,
Kisa sn. Bonde i Sundsnäs, Kisa sn.
Gift 1650 ca med
fffmmfmmfmm
2267 Anna Andersdotter, död 1679-12-21 i Sundsnäs, Kisa sn.
fffmmfmmmff
2268 Per Jönsson, född 1640 ca, död 1725-10-28 i Klevsfall, Kisa sn.
Bonde i Klevsfall, Kisa sn.
Gift med
fffmmfmmmfm
2269 Ingeborg Andersdotter, född 1632, död 1710-10-22 i Klevsfall,
Kisa sn.
fffmmfmmmmf
2270 Erik Persson, född 1628 i Bollkind, Kisa sn,
död (begravd 1708-05-03) i Yxefall, Kisa sn. Bonde i Örsebo,
Kisa sn.
Gift 1655 ca med
fffmmfmmmmm
2271 Sara Hemmingsdotter, född 1635 ca i Mjölsefall, Kisa sn,
död (begravd 1727-08-10) i Yxefall, Kisa sn.
fffmmmmmfmf
2298 Per Botolfsson = 1506
fffmmmmmfmm
2299 Maria Birgersdotter = 1507
ffmmmmfmfff
2536 Amund Nilsson. Bonde i Kättestorp, Kisa sn.
Gift med
ffmmmmfmffm
2537 Elisabet Larsdotter, född 1620 ca i Kättestorp, Kisa sn.
ffmmmmfmfmf
2538 Erik Persson = 2270
ffmmmmfmfmm
2539 Sara Hemmingsdotter = 2271
ffmmmmfmmff
2540 Karl Larsson, född 1616, död 1700-05-02 i Folkinge, Kisa sn.
Bonde i Folkinge, Kisa sn.
Gift 1650 ca med
ffmmmmfmmfm
2541 Ingeborg Månsdotter, född 1630 ca, död 1665 i Folkinge, Kisa sn.
ffmmmmfmmmf
2542 Per Larsson = 1674
ffmmmmfmmmm
2543 Botilla Birgersdotter = 1675
fmfffffmfff
2568 Jonas Sunesson, född i Talsebo, Hycklinge sn. Bonde i Talsebo,
Hycklinge sn.
Gift med
fmfffffmffm
2569 Karin Jonsdotter, död 1699 i Talsebo, Hycklinge sn.
fmfffmfmfff
2600 Nils Månsson. Bonde i Sjundhult, Frödinge sn.
Gift med
fmfffmfmffm
2601 Kerstin Djursdotter.
fmfffmfmfmf
2602 Gudmund Håkansson, död (begravd 1716-05-01) i S Vi sn.
Gift med
fmfffmfmfmm
2603 Ragnhild Knutsdotter, död 1715-06-15 i Vennebjörke, S Vi sn.
fmfffmfmmff
2604 Knut NN.
fmfffmfmmmf
2606 Gunnar Jonsson. Bonde i Hallersrum, Djursdala sn.
Gift med
fmfffmfmmmm
2607 Ingeborg Karlsdotter.
fmffmmmffmf
2674 Isak Månsson = 1726
fmffmmmffmm
2675 Maria Jakobsdotter = 1727
fmffmmmfmff
2676 Måns Svensson, död 1688 i Sevedstorp, Tidersrum sn. Bonde
i Sevedstorp, Tidersrum sn.
Gift med
fmffmmmfmfm
2677 Ingrid Persdotter, född 1609, död 1692-09-24 i Sevedstorp,
Tidersrum sn.
fmffmmmfmmf
2678 Elf Klemensson, född 1610 ca, död (begravd 1686-09-19) i Hökhult,
Tidersrum sn. Rusthållare, korpral i Hökhult, Tidersrum sn.
Gift 1652 ca med
fmffmmmfmmm
2679 Kerstin Persdotter, född 1613, död 1696-10-05 i Hökhult,
Tidersrum sn.
fmfmffmmfff
2712 Jonas Sunesson = 2568
fmfmffmmffm
2713 Karin Jonsdotter = 2569
fmmffffffmf
2818 Nils, död (begravd 1651-04-27) i Råsäter, Tjärstad sn. Bonde
i Råsäter, Tjärstad sn.
Gift med
fmmffffffmm
2819 NN NN.
fmmfffffmff
2820 Nils Jönsson. Bonde i Sonebo, Tjärstad sn.
Gift med
fmmfffffmfm
2821 Ingegärd Månsdotter.
fmmfffffmmf
2822 Olof Nilsson. Bonde i Opphem, Tjärstad sn.
Gift med
fmmfffffmmm
2823 Gunilla Jonsdotter.
fmmffmmmfff
2872 Sven Henriksson, född 1610 ca i Krångestad, Gammalkil sn,
död 1658-04-23 i Krångestad, Gammalkil sn. Bonde
i Krångestad Mellangård, Gammalkil sn.
Gift 1641-01-17 i Gammalkil sn med
fmmffmmmffm
2873 Elin Jonsdotter, född 1615 ca i Brobytorp, Gammalkil sn,
död 1653-05-20 i Krångestad, Gammalkil sn.
fmmffmmmmff
2876 Bengt Nilsson, född (döpt 1637-12-26) i Gismestad, Vikingstad sn,
död 1728-12-07 i Gismestad, Vikingstad sn. Bonde, nämndeman
i Gismestad, Vikingstad sn.
Gift med
fmmffmmmmfm
2877 Karin Håkansdotter, född 1635 i Tift, Kärna sn, död 1696-04-14
i Gismestad, Vikingstad sn.
fmmffmmmmmf
2878 Sven Eriksson, född 1630 ca i Tostebo, Nykil sn, död 1715
i Övergård, Nykil sn. Bonde i St Kolaryd, Nykil sn.
Gift 1655-06-04 i Nykil sn med
fmmffmmmmmm
2879 Ragnhild Jonsdotter, född 1635 i St Kolaryd, Nykil sn,
död 1702-05-04 i Övergård, Nykil sn.
fmmfmffmmmf
2894 Mickel Thun. Bosatt i Norrköping.
fmmmmffffff
3008 Håkan NN, död 1654 ca i Böle, Tidersrum sn. Bonde i Böle,
Tidersrum sn.
Gift med
fmmmmfffffm
3009 Brita Larsdotter.
fmmmmfffmff
3012 Botolf NN, död (1654). Bonde i Björndal, Kisa sn.
fmmmmfffmmf
3014 Birger Nilsson, född 1590 ca, död 1668-11-22 i Grönede, Kisa sn.
Bonde, nämndeman, sexman i Grönede, Kisa sn.
Gift med
fmmmmfffmmm
3015 Elin Jakobsdotter, född 1600 ca, död 1660-04-15 i Grönede,
Kisa sn.
fmmmmffmfff
3016 Erik Nilsson, född 1590 ca i Idebo, Malexander sn, död 1633-05-19
i Idebo, Malexander sn. Bonde, nämndeman i Idebo, Malexander sn.
fmmmmffmfmf
3018 Amund Bengtsson, född 1585 ca i Månhult, Malexander sn.
Bonde, sexman i Månhult, Malexander sn.
Gift med
fmmmmffmfmm
3019 Ingeborg Nilsdotter, född 1591, död 1681-07-31 i Högbo,
Malexander sn.
fmmmmfmfmmf
3030 Erik Persson = 1526
fmmmmfmfmmm
3031 Ingrid Karlsdotter = 1527
fmmmmmfffff
3040 Birger Håkansson, född 1586, död (begravd 1680-01-25) i Årteflod,
Tidersrum sn. Bonde i Björntorp, Tidersrum sn.
Gift med
fmmmmmffffm
3041 Kerstin Persdotter.
fmmmmmffmff
3044 Per, död 1652 i Krutebo, Tidersrum sn. Bonde i Krutebo,
Tidersrum sn.
fmmmmmmfmff
3060 Måns Larsson, född 1620 ca i Korpklev, Kisa sn, död 1682-07-16
i Korpklev, Kisa sn. Bonde i Korpklev, Kisa sn.
Gift 1655 ca med
fmmmmmmfmfm
3061 Kerstin Botolfsdotter, född 1625 ca i Björndal, Kisa sn,
död 1713-05-03 i Korpklev, Kisa sn.
fmmmmmmfmmf
3062 Samuel Larsson = 1964
Gift 1641-07-20 i V Eneby sn med
fmmmmmmfmmm
3063 Brita Olofsdotter, född 1620 ca i St Rothult, V Eneby sn,
död (begravd 1670-12-04) i Fröåsa, Kisa sn.
fmmmmmmmfff
3064 Sven Nilsson, född 1635 ca, död 1683-06-24 i Misterfall, Kisa sn.
Bonde i Misterfall, Kisa sn.
Gift 1664-01-03 i Kisa sn med
fmmmmmmmffm
3065 Brita Torbjörnsdotter Dufva, född 1640 ca i Misterfall, Kisa sn,
död 1724-05-25 i Attskabben, Misterfall, Kisa sn.
fmmmmmmmfmf
3066 Nils Matsson, född 1625 i Örsgänge, Tidersrum sn,
död (begravd 1682-01-19) i Örsgänge, Tidersrum sn. Bonde
i Örsgänge, Tidersrum sn.
Gift med
fmmmmmmmfmm
3067 Ingeborg Persdotter, född 1631, död 1697-05-06 i Örsgänge,
Tidersrum sn.
fmmmmmmmmff
3068 Karl Larsson = 2540
fmmmmmmmmfm
3069 Ingeborg Månsdotter = 2541
fmmmmmmmmmf
3070 Per Larsson, född 1620, död 1672-05-29 i Grönede, Kisa sn. Bonde
i Grönede, Kisa sn.
Gift 1650 ca i Kisa sn med
fmmmmmmmmmm
3071 Gunilla Birgersdotter = 1751
mfffmffmfmf
3146 Jon Hemmingsson. Bonde i Eksjöhult, Nykil sn.
Gift med
mfffmffmfmm
3147 Ingeborg NN, död 1668-11-29 i Eksjöhult, Nykil sn.
mffmfmmfmff
3252 Botolf NN = 3012
mffmfmmfmmf
3254 Birger Nilsson = 3014
mffmfmmfmmm
3255 Elin Jakobsdotter = 3015
mffmmfffmff
3268 Botolf NN = 3012
mffmmfffmmf
3270 Birger Nilsson = 3014
mffmmfffmmm
3271 Elin Jakobsdotter = 3015
mfmffffffmf
3330 Hemming Nilsson. Bonde i Ringshult, Torpa sn.
mfmfffffmmf
3334 Jakob Olofsson, född 1600 ca, död 1644-10-20 i Kisa, Kisa sn.
Krögare i Kisa krog, Kisa sn.
Gift med
mfmfffffmmm
3335 Sara Larsdotter, född 1610 ca i Norrköping, död 1687-04-24
i Ramshult, Kisa sn.
mfmffffmfff
3336 Udd Larsson, född 1595 ca, död 1663-09-29 i Råshult,
Tidersrum sn. Bonde i Råshult, Tidersrum sn.
Gift med
mfmffffmffm
3337 Karin Jonsdotter, död 1665-10-12 i Råshult, Tidersrum sn.
mfmffffmfmf
3338 Hans. Bonde i Hult, Tidersrum sn.
mfmffffmmmf
3342 Per Amundsson = 1684
Gift med
mfmffffmmmm
3343 Anna Jonsdotter, född 1600 ca i Fagerhult, Kisa sn,
död 1644-11-09 i Fagerhult, Kisa sn.
mfmfffmffff
3344 Håkan Fröstensson, född 1600 ca i Näs, Kisa sn. Bonde i Näs,
Kisa sn.
Gift med
mfmfffmfffm
3345 NN NN.
mfmfffmffmf
3346 Anders Jönsson, född 1605 ca i Högtomta, Kisa sn, död 1665 ca
i Bjärkeryd, Kisa sn. Bonde, nämndeman i Bjärkeryd, Kisa sn.
Gift 1630 ca med
mfmfffmffmm
3347 Kerstin Jönsdotter.
mfmfffmfmmf
3350 Birger Nilsson = 3014
mfmfffmfmmm
3351 Elin Jakobsdotter = 3015
mfmffmffmff
3364 Lars Persson, död 1650 ca i Fubbetorp, Kisa sn. Bonde i Pinnarp,
Kisa sn.
Gift med
mfmffmffmfm
3365 NN NN.
mfmffmfmfff
3368 Amund NN. Bonde i Hult, Kisa sn.
mfmffmfmmff
3372 Hemming Svensson, född 1598 i Mjölsefall, Kisa sn,
död (begravd 1665-04-30) i Mjölsefall, Kisa sn. Bonde, kyrkvärd
i Mjölsefall, Kisa sn.
Gift 1620 ca med
mfmffmfmmfm
3373 Kerstin NN, född 1600 ca, död (begravd 1642-10-15) i Mjölsefall,
Kisa sn.
mfmfmfmffmf
3410 Joel NN, död 1642-11-20 i Bromhult, Kisa sn. Bonde i Bromhult,
Kisa sn.
Gift med
mfmfmfmffmm
3411 Maria NN, död 1634-10-30 i Bromhult, Kisa sn.
mfmfmmfffff
3424 Seved Andersson. Bonde i N Rothult, V Eneby sn.
mfmfmmffmmf
3430 Mauritz Persson = 1710
mfmfmmffmmm
3431 Margareta Svensdotter = 1711
mfmfmmfmmff
3436 Jöns Andersson, född 1580 ca, död 1664-08-07 i Högtomta, Kisa sn.
Bonde, kyrkvärd i Högtomta, Kisa sn.
Gift med
mfmfmmfmmfm
3437 Ingeborg Persdotter, död 1656 i Högtomta, Kisa sn.
mfmfmmfmmmf
3438 Håkan NN, död 1651 i Yxefall, Kisa sn. Bonde i Froghult, Kisa sn.
Gift med
mfmfmmfmmmm
3439 Ingeborg NN, död (begravd 1642-11-06) i Froghult, Kisa sn.
mfmfmmmffff
3440 Lars Arvidsson, död (begravd 1643-06-08) i Väsby, V Eneby sn.
Bonde i Väsby, V Eneby sn.
Gift med
mfmfmmmfffm
3441 Ragnhild NN.
mfmfmmmfmff
3444 Håkan NN.
mfmfmmmmfff
3448 Måns Nilsson, död 1663-11-27 i Söderhult, Tidersrum sn.
Bonde, sexman i Söderhult, Tidersrum sn.
Gift med
mfmfmmmmffm
3449 Lucia Månsdotter, död (begravd 1671-10-01) i Söderhult,
Tidersrum sn.
mfmfmmmmfmf
3450 Knut NN. Bonde i Aspenäs, Malexander sn.
Gift med
mfmfmmmmfmm
3451 Brita Hemmingsdotter, född 1610, död (begravd 1695-04-14)
i Håredal, Tidersrum sn.
mfmfmmmmmff
3452 Måns Svensson, född 1590 ca, död 1630 ca i Skördefall, Kisa sn.
Bonde i Skördefall, Kisa sn.
Gift med
mfmfmmmmmfm
3453 Kerstin NN, död 1668/1669 i Skördefall, Kisa sn.
mfmfmmmmmmf
3454 Jakob Olofsson, född 1569, död 1673-03-23 i Ö, Kisa sn. Bonde i Ö,
Kisa sn.
Gift med
mfmfmmmmmmm
3455 NN Fröstensdotter, född 1595 ca i Näs, Kisa sn.
mfmmfmfffff
3488 Måns Nilsson = 3448
mfmmfmffffm
3489 Lucia Månsdotter = 3449
mfmmfmfffmf
3490 Knut NN = 3450
mfmmfmfffmm
3491 Brita Hemmingsdotter = 3451
mfmmfmffmff
3492 Måns Svensson = 3452
mfmmfmffmfm
3493 Kerstin NN = 3453
mfmmfmffmmf
3494 Jakob Olofsson = 3454
mfmmfmffmmm
3495 NN Fröstensdotter = 3455
mfmmfmfmmff
3500 Hemming Svensson = 3372
mfmmfmfmmfm
3501 Kerstin NN = 3373
mfmmfmfmmmf
3502 Birger Nilsson = 3014
mfmmfmfmmmm
3503 Elin Jakobsdotter = 3015
mfmmmmfffff
3552 Anders Månsson, född 1625 ca, död 1686-09-05 i Gölingstorp,
Kisa sn. Bonde i Gölingstorp, Kisa sn.
Gift 1650 ca med
mfmmmmffffm
3553 Karin Håkansdotter, född 1630 ca i Näs, Kisa sn, död 1688-12-16
i Gölingstorp, Kisa sn.
mfmmmmfffmf
3554 Isak Henriksson Räf = 1664
mfmmmmfffmm
3555 Maria Hemmingsdotter = 1665
mfmmmmffmmf
3558 Erik Hansson, född 1600 ca, död 1684-11-23 i Knoppetorp, Kisa sn.
Bonde, nämndeman, kyrkvärd i Knoppetorp, Kisa sn.
Gift med
mfmmmmffmmm
3559 Brita Andersdotter, född 1605 ca, död 1690-09-14 i Knoppetorp,
Kisa sn.
mfmmmmfmmff
3564 Amund NN = 3368
mfmmmmmffff
3568 Jöns Larsson = 1720
mfmmmmmfffm
3569 Anna Månsdotter = 1721
mfmmmmmffmf
3570 Karl Håkansson = 1722
mfmmmmmffmm
3571 Cecilia Bengtsdotter = 1723
mfmmmmmfmff
3572 Nils Månsson = 1724
mfmmmmmfmfm
3573 Kerstin Knutsdotter = 1725
mfmmmmmfmmf
3574 Isak Månsson = 1726
mfmmmmmfmmm
3575 Maria Jakobsdotter = 1727
mfmmmmmmfmf
3578 Birger Nilsson = 3014
mfmmmmmmfmm
3579 Elin Jakobsdotter = 3015
mfmmmmmmmff
3580 Sven Nilsson = 3064
mfmmmmmmmfm
3581 Brita Torbjörnsdotter Dufva = 3065
mfmmmmmmmmf
3582 Nils Matsson = 3066
mfmmmmmmmmm
3583 Ingeborg Persdotter = 3067
mmmfmffffff
3904 Gustav Silkelock, död 1654 i Fallebo, Kristdala sn. Ryttare
i Fallebo, Kristdala sn.
mmmfmfmmfff
3928 Lars Persson, född 1581, död 1665-06-04 i Fröåsa, Kisa sn.
Bonde, sexman i Fröåsa, Kisa sn.
Gift med
mmmfmfmmffm
3929 Ingrid NN.
mmmfmfmmfmf
3930 Hemming Svensson = 3372
Gift 1643 med
mmmfmfmmfmm
3931 Karin Ingevaldsdotter, född 1620 ca i Föllingsö, Kisa sn.
mmmfmfmmmff
3932 Jöns Larsson = 1720
mmmfmfmmmfm
3933 Anna Månsdotter = 1721
mmmfmfmmmmf
3934 Karl Håkansson = 1722
mmmfmfmmmmm
3935 Cecilia Bengtsdotter = 1723
mmmfmmfffff
3936 Nils NN, död 1689.
Gift med
mmmfmmffffm
3937 Anna Nilsdotter, född 1623 i Falla, Dalhem sn, död 1710-11-06
i Norrtorp, Kättilstad sn.
mmmfmmffmff
3940 Arvid Svensson, död 1685-01-20 i Kärra, Oppeby sn. Bonde i Kärra,
Oppeby sn.
Gift med
mmmfmmffmfm
3941 Karin Jonsdotter.
mmmfmmffmmf
3942 Nils Gudmundsson, född 1605 i Sätra, Oppeby sn,
död (begravd 1690-08-31) i Kärra, Oppeby sn. Bonde i Kärra,
Oppeby sn.
Gift med
mmmfmmffmmm
3943 Ingeborg Månsdotter, född 1615 i Ryda, Oppeby sn,
död (begravd 1690-02-09) i Kärra, Oppeby sn.
mmmfmmfmmff
3948 Jonas Knutsson, född 1610 ca i Nedre Vånga, Oppeby sn,
död 1685-04-12 i Nedre Vånga, Oppeby sn. Bonde, kyrkvärd, sexman
i Nedre Vånga, Oppeby sn.
Gift 1640 ca med
mmmfmmfmmfm
3949 Elin Eriksdotter, född 1617, död 1696-04-19 i Nedre Vånga,
Oppeby sn.
mmmfmmfmmmf
3950 Nils Gudmundsson = 3942
mmmfmmfmmmm
3951 Ingeborg Månsdotter = 3943
mmmmmfmfmff
4052 Nils Persson. Bonde i Nyshult, Frödinge sn.
Gift med
mmmmmfmfmfm
4053 NN NN.
mmmmmfmfmmf
4054 Knut Andersson, död 1682.
*** Generation XII ***
fffmmfmmmmff
4540 Per Eriksson, född 1596 i Bollkind, Kisa sn,
död (begravd 1694-02-11) i Bollkind, Kisa sn. Bonde, kyrkvärd
i Bollkind, Kisa sn.
Gift med
fffmmfmmmmfm
4541 Ingefrid Hansdotter, född 1605 ca, död (begravd 1676-11-12)
i Bollkind, Kisa sn.
fffmmfmmmmmf
4542 Hemming Svensson = 3372
fffmmfmmmmmm
4543 Kerstin NN = 3373
fffmmmmmfmff
4596 Botolf NN = 3012
fffmmmmmfmmf
4598 Birger Nilsson = 3014
fffmmmmmfmmm
4599 Elin Jakobsdotter = 3015
ffmmmmfmffmf
5074 Lars Persson, född 1580 ca i Kättestorp, Kisa sn. Bonde
i Kättestorp, Kisa sn.
Gift med
ffmmmmfmffmm
5075 Gertrud Svensdotter.
ffmmmmfmfmff
5076 Per Eriksson = 4540
ffmmmmfmfmfm
5077 Ingefrid Hansdotter = 4541
ffmmmmfmfmmf
5078 Hemming Svensson = 3372
ffmmmmfmfmmm
5079 Kerstin NN = 3373
ffmmmmfmmfff
5080 Lars.
ffmmmmfmmmmf
5086 Birger Nilsson = 3014
ffmmmmfmmmmm
5087 Elin Jakobsdotter = 3015
fmfffffmffff
5136 Sune NN. Bonde i Talsebo, Hycklinge sn.
fmfffmfmffmf
5202 Djur NN.
fmfffmfmfmff
5204 Håkan Nilsson, död 1698-05-14.
Gift med
fmfffmfmfmfm
5205 Karin Gudmundsdotter.
fmfffmfmfmmf
5206 Knut Eriksson. Bonde 1634-36 i Vennebjörke, S Vi sn.
fmfffmfmmmff
5212 Jonas Nilsson. Bonde i Hallersrum.
fmfffmfmmmmf
5214 Karl NN. Bosatt i Hallersrum, Djursdala sn.
fmffmmmffmff
5348 Måns Svensson = 3452
fmffmmmffmfm
5349 Kerstin NN = 3453
fmffmmmffmmf
5350 Jakob Olofsson = 3454
fmffmmmffmmm
5351 NN Fröstensdotter = 3455
fmffmmmfmmmf
5358 Per NN, född i Hökhult, Tidersrum sn, död 1644. Bonde i Hökhult,
Tidersrum sn.
Gift med
fmffmmmfmmmm
5359 Kerstin NN, död 1640-02-15 i Hökhult, Tidersrum sn.
fmfmffmmffff
5424 Sune NN = 5136
fmmfffffmfff
5640 Jöns, död 1625 ca.
Gift med
fmmfffffmffm
5641 Brita.
fmmfffffmfmf
5642 Måns Tyrsson, död (begravd 1647-01-31) i Håkantorp, Tjärstad sn.
Bonde i Håkantorp, Tjärstad sn.
fmmfffffmmff
5644 Nils. Bonde i Opphem, Tjärstad sn.
Gift med
fmmfffffmmfm
5645 Ingeborg, död (begravd 1651-03-22) i Opphem, Tjärstad sn.
fmmffmmmffff
5744 Henrik Persson, död 1655-12-30 i Krångestad, Gammalkil sn. Bonde
i Krångestad Mellangård, Gammalkil sn.
Gift med
fmmffmmmfffm
5745 Karin NN, död 1644-10-23 i Krångestad, Gammalkil sn.
fmmffmmmffmf
5746 Jonas Jonsson, född 1570 ca. Bonde i Brobytorp, Gammalkil sn.
fmmffmmmmfff
5752 Nils Bengtsson, född 1607, död 1699-11-15 i Gismestad,
Vikingstad sn. Bonde i Gismestad, Vikingstad sn.
Gift 1633-05-12 i Vikingstad sn med
fmmffmmmmffm
5753 Elin Larsdotter, född i Gunnorp, Vikingstad sn, död 1651-12-29
i Gismestad, Vikingstad sn.
fmmffmmmmfmf
5754 Håkan Andersson. Bonde i Tift, Kärna sn.
Gift med
fmmffmmmmfmm
5755 Brita Olofsdotter. Bosatt i Tift, Kärna sn.
fmmffmmmmmff
5756 Erik Andersson, död 1673-04-06 i Tostebo, Nykil sn.
Ryttare, bonde i Tostebo, Nykil sn.
Gift med
fmmffmmmmmfm
5757 Ingrid Svensdotter, död 1666-02-25 i Tostebo, Nykil sn.
fmmffmmmmmmf
5758 Jonas Svensson, död 1650 ca. Bonde, ryttare
i St Kolaryd o Kättestad, Nykil sn.
Gift med
fmmffmmmmmmm
5759 Anna Persdotter. Bosatt i St Kolaryd o Kättestad, Nykil sn.
fmmmmfffmmff
6028 Nils Jonsson, död 1627. Bonde i Grönede, Kisa sn.
fmmmmffmffff
6032 Nils Elfsson, född i Idebo, Malexander sn. Bonde, nämndeman
i Idebo, Malexander sn.
Gift med
fmmmmffmfffm
6033 NN NN.
fmmmmffmfmff
6036 Bengt NN, född 1540 ca, död 1633-12-01 i Månhult, Malexander sn.
Bonde i Månhult, Malexander sn.
fmmmmmmfmfff
6120 Lars Månsson, född 1588 i Korpklev, Kisa sn, död 1665 i Korpklev,
Kisa sn. Bonde, kyrkvärd i Korpklev, Kisa sn.
Gift med
fmmmmmmfmffm
6121 Bengta Håkansdotter, död 1665 i Korpklev, Kisa sn.
fmmmmmmfmfmf
6122 Botolf NN = 3012
fmmmmmmfmmff
6124 Lars Persson = 3928
fmmmmmmfmmfm
6125 Ingrid NN = 3929
fmmmmmmfmmmf
6126 Olof NN. Bonde i St Rothult, V Eneby sn.
Gift med
fmmmmmmfmmmm
6127 NN NN.
fmmmmmmmffmf
6130 Torbjörn Svensson, född 1610 ca, död 1659-06 i Fyn, Danmark.
Kapten i Misterfall, Kisa sn.
Gift 1636-11-30 i Kisa sn med
fmmmmmmmffmm
6131 Ingeborg Svensdotter, född 1610 ca i Misterfall, Kisa sn,
död (begravd 1668-08-30) i Misterfall, Kisa sn.
fmmmmmmmfmff
6132 Mats Nilsson. Knekt i Örsgänge, Tidersrum sn.
fmmmmmmmmfff
6136 Lars = 5080
fmmmmmmmmmmf
6142 Birger Nilsson = 3014
fmmmmmmmmmmm
6143 Elin Jakobsdotter = 3015
mffmfmmfmmff
6508 Nils Jonsson = 6028
mffmmfffmmff
6540 Nils Jonsson = 6028
mfmffffmmmff
6684 Amund NN = 3368
mfmffffmmmmf
6686 Jonas Nilsson, född 1575 ca i Fagerhult, Kisa sn.
Bonde, nämndeman i Fagerhult, Kisa sn.
mfmfffmfffff
6688 Frösten NN. Bonde i Näs, Kisa sn.
Gift med
mfmfffmffffm
6689 NN NN, död 1645-08-18 i Näs, Kisa sn.
mfmfffmfmmff
6700 Nils Jonsson = 6028
mfmffmfmmfff
6744 Sven Haraldsson, född 1570 ca i Mjölsefall, Kisa sn.
Bonde, nämndeman, riksdagsman i Mjölsefall, Kisa sn.
Gift med
mfmffmfmmffm
6745 NN NN.
mfmfmmfmmfmf
6874 Per Jonsson. Bonde i Högtomta, Kisa sn.
Gift med
mfmfmmfmmfmm
6875 NN NN.
mfmfmmmfffff
6880 Arvid NN. Bonde, nämndeman i Väsby, V Eneby sn.
mfmfmmmmffmf
6898 Måns. Bonde i Fågelhem, S Vi sn.
Gift med
mfmfmmmmffmm
6899 Maria Persdotter, född i Söderhult, Tidersrum sn.
mfmfmmmmmfff
6904 Sven Nilsson, född 1557, död 1645-11-30 i Skördefall, Kisa sn.
Nybyggare, salpetersjudare i Skördefall, Kisa sn.
mfmfmmmmmmmf
6910 Frösten NN. Bonde i Näs, Kisa sn.
Gift med
mfmfmmmmmmmm
6911 NN NN, död 1645-08-18 i Näs, Kisa sn.
mfmmfmffffmf
6978 Måns = 6898
mfmmfmffffmm
6979 Maria Persdotter = 6899
mfmmfmffmfff
6984 Sven Nilsson = 6904
mfmmfmffmmmf
6990 Frösten NN = 6910
mfmmfmffmmmm
6991 NN NN = 6911
mfmmfmfmmfff
7000 Sven Haraldsson = 6744
mfmmfmfmmffm
7001 NN NN = 6745
mfmmfmfmmmff
7004 Nils Jonsson = 6028
mfmmmmffffff
7104 Måns NN. Bonde i Lindhylta, Kisa sn.
mfmmmmffffmf
7106 Håkan Fröstensson = 3344
mfmmmmffffmm
7107 NN NN = 3345
mfmmmmfffmmf
7110 Hemming Nilsson = 3330
mfmmmmffmmff
7116 Hans NN, död 1633-04-07 i Knoppetorp, Kisa sn. Bonde, nämndeman
i Knoppetorp, Kisa sn.
mfmmmmffmmmf
7118 Anders.
Gift med
mfmmmmffmmmm
7119 NN NN, död 1645 i Knoppetorp, Kisa sn.
mfmmmmmfffff
7136 Lars Arvidsson = 3440
mfmmmmmffffm
7137 Ragnhild NN = 3441
mfmmmmmffmff
7140 Håkan NN = 3444
mfmmmmmfmfff
7144 Måns Nilsson = 3448
mfmmmmmfmffm
7145 Lucia Månsdotter = 3449
mfmmmmmfmfmf
7146 Knut NN = 3450
mfmmmmmfmfmm
7147 Brita Hemmingsdotter = 3451
mfmmmmmfmmff
7148 Måns Svensson = 3452
mfmmmmmfmmfm
7149 Kerstin NN = 3453
mfmmmmmfmmmf
7150 Jakob Olofsson = 3454
mfmmmmmfmmmm
7151 NN Fröstensdotter = 3455
mfmmmmmmfmff
7156 Nils Jonsson = 6028
mfmmmmmmmfmf
7162 Torbjörn Svensson = 6130
mfmmmmmmmfmm
7163 Ingeborg Svensdotter = 6131
mfmmmmmmmmff
7164 Mats Nilsson = 6132
mmmfmfffffff
7808 Jöns Gustavsson, död 1598 i vid Stångebro. Knekthövitsman
i Systertorp, Kristdala sn.
Gift med
mmmfmffffffm
7809 Lucia NN.
mmmfmfmmffff
7856 Per NN, död 1614/23 i Fröåsa, Kisa sn. Bonde, knekt i Fröåsa,
Kisa sn.
mmmfmfmmfmff
7860 Sven Haraldsson = 6744
mmmfmfmmfmfm
7861 NN NN = 6745
mmmfmfmmfmmf
7862 Ingevald NN, död 1640-10-20 i Örsebo, Kisa sn. Bonde, nämndeman
i Föllingsö, Kisa sn.
mmmfmfmmmfff
7864 Lars Arvidsson = 3440
mmmfmfmmmffm
7865 Ragnhild NN = 3441
mmmfmfmmmmff
7868 Håkan NN = 3444
mmmfmmffmmff
7884 Gudmund NN, död 1653 i Sätra, Oppeby sn. Bonde i Sätra,
Oppeby sn.
Gift med
mmmfmmffmmfm
7885 NN NN, död 1645 i Sätra, Oppeby sn.
mmmfmmffmmmf
7886 Måns Hansson, född 1590 ca, död 1653 i Ryda, Oppeby sn. Bonde
i Ryda, Oppeby sn.
mmmfmmfmmfff
7896 Knut Olofsson, född 1570. Bonde i Nedre Vånga, Oppeby sn.
mmmfmmfmmmff
7900 Gudmund NN = 7884
mmmfmmfmmmfm
7901 NN NN = 7885
mmmfmmfmmmmf
7902 Måns Hansson = 7886
*** Generation XIII ***
fffmmfmmmmfff
9080 Erik Karlsson, född 1570 ca i Bollkind, Kisa sn, död 1616/17
i Bollkind, Kisa sn. Bonde i Bollkind, Kisa sn.
Gift med
fffmmfmmmmffm
9081 Karin NN.
fffmmfmmmmmff
9084 Sven Haraldsson = 6744
fffmmfmmmmmfm
9085 NN NN = 6745
fffmmmmmfmmff
9196 Nils Jonsson = 6028
ffmmmmfmffmff
10148 Per Birgersson, född 1550 ca. Bonde i Kättestorp, Kisa sn.
Gift med
ffmmmmfmffmfm
10149 NN NN, död 1642 i Kättestorp, Kisa sn.
ffmmmmfmffmmf
10150 Sven NN.
Gift med
ffmmmmfmffmmm
10151 NN NN, död 1638-10-14 i Kättestorp, Kisa sn.
ffmmmmfmfmfff
10152 Erik Karlsson = 9080
ffmmmmfmfmffm
10153 Karin NN = 9081
ffmmmmfmfmmff
10156 Sven Haraldsson = 6744
ffmmmmfmfmmfm
10157 NN NN = 6745
ffmmmmfmmmmff
10172 Nils Jonsson = 6028
fmfffmfmfmfmf
10410 Gudmund Jönsson. Bosatt i Vennebjörke, S Vi sn.
Gift med
fmfffmfmfmfmm
10411 Karin NN.
fmfffmfmmmfff
10424 Nils Henriksson. Bonde i Hallersrum, Djursdala sn.
fmffmmmffmfff
10696 Sven Nilsson = 6904
fmffmmmffmmmf
10702 Frösten NN = 6910
fmffmmmffmmmm
10703 NN NN = 6911
fmmffmmmffmff
11492 Jon NN. Bonde i Krångestad, Gammalkil sn.
fmmffmmmmffmf
11506 Lars NN, död 1642 i Vikingstad sn. Bonde i Gunnorp,
Vikingstad sn.
fmmffmmmmmmff
11516 Sven Håkansson, död 1657-04-19 i St Kolaryd, Nykil sn.
Bonde, sexman i St Kolaryd, Nykil sn.
Gift med
fmmffmmmmmmfm
11517 Kerstin NN. Bosatt i St Kolaryd, Nykil sn.
fmmmmffmfffff
12064 Elf NN. Bonde i Idebo, Malexander sn.
fmmmmmmfmffff
12240 Måns Persson. Bonde i Korpklev, Kisa sn.
Gift med
fmmmmmmfmfffm
12241 NN NN.
fmmmmmmfmmfff
12248 Per NN = 7856
fmmmmmmmffmmf
12262 Sven NN, född 1580 ca, död 1642-02-20 i Misterfall, Kisa sn.
Bonde i Misterfall, Kisa sn.
Gift med
fmmmmmmmffmmm
12263 Kerstin NN, död 1642-01-23 i Misterfall, Kisa sn.
fmmmmmmmmmmff
12284 Nils Jonsson = 6028
mfmffffmmmmff
13372 Nils NN, född i Fagerhult, Kisa sn, död 1612 i Fagerhult,
Kisa sn. Bonde i Fagerhult, Kisa sn.
Gift med
mfmffffmmmmfm
13373 NN NN, död 1612 i Fagerhult, Kisa sn.
mfmffmfmmffff
13488 Harald NN. Bonde i Mjölsefall, Kisa sn.
mfmmfmfmmffff
14000 Harald NN = 13488
mfmmmmffffmff
14212 Frösten NN = 6688
mfmmmmffffmfm
14213 NN NN = 6689
mfmmmmmffffff
14272 Arvid NN = 6880
mfmmmmmfmffmf
14290 Måns = 6898
mfmmmmmfmffmm
14291 Maria Persdotter = 6899
mfmmmmmfmmfff
14296 Sven Nilsson = 6904
mfmmmmmfmmmmf
14302 Frösten NN = 6910
mfmmmmmfmmmmm
14303 NN NN = 6911
mfmmmmmmmfmmf
14326 Sven NN = 12262
mfmmmmmmmfmmm
14327 Kerstin NN = 12263
mmmfmfmmfmfff
15720 Harald NN = 13488
mmmfmfmmmffff
15728 Arvid NN = 6880
mmmfmmfmmffff
15792 Olof Knutsson. Bonde, kyrkvärd i Nedre Vånga, Oppeby sn.
*** Generation XIV ***
fffmmfmmmmffff
18160 Karl NN. Bonde i Bollkind, Kisa sn.
fffmmfmmmmmfff
18168 Harald NN = 13488
ffmmmmfmfmffff
20304 Karl NN = 18160
ffmmmmfmfmmfff
20312 Harald NN = 13488
fmfffmfmfmfmff
20820 Jöns NN. Bonde i Marsta?.